Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Baltic Pipe: podmorski gazociąg dotarł na ląd w Polsce

Podmorska część gazociągu Baltic Pipe dotarła na ląd w Polsce – poinformował w poniedziałek operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System. Gazociąg był przeciągany tunelem ze statku do układania rur Castoro Sei.

Ostatni odcinek gazociągu, spawany z kolejnych rur na statku był stopniowo wciągany za pomocą stalowej liny o długości 1,5 km i średnicy 119 mm na brzeg w okolicy Pogorzelicy.

Jak przypomniał Gaz-System, w strefie przybrzeżnej gazociąg był przyciągany wewnątrz wstępnie przygotowanego wcześniej 800-metrowego i głębokiego na 2 metry wykopu. Pod plażą i klifem wydrążono natomiast tunel o średnicy ok. 2 metrów i długości ok. 600 m.

Dzięki zastosowaniu technologii mikrotunelingu gazociąg został ułożony pod plażą i klifem zapewniając tym samym brak wizualnej ingerencji w linię brzegową oraz otoczenie inwestycji na lądzie – podkreślił Gaz-System.

Po zespawaniu końców wciągniętego na polski brzeg fragmentu gazociągu, na Bałtyku do zbudowania zostanie tylko fragment u wybrzeży duńskiej Zelandii, wraz z wyjściem na brzeg. Za tę część budowy także odpowiada Gaz-System.

Cała budowa „polskiej” części Baltic Pipe do końca roku będzie ukończona – zapewniał ostatnio prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.

Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Gazociąg będzie mógł przesyłać 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. z Polski do Danii. Trasa ma być gotowa do przesyłania gazu 1 października 2022 r. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System. 

źródło pap fot. tvp.info

Zobacz podobne

PGNiG: spełnione zostały warunki przejęcia firmy INEOS E&P Norge AS

BS

GAZ-SYSTEM angażuje się finansowo w powstanie nowych zielonych obszarów na Białołęce

KM

W pobliżu miejsca uszkodzenia gazociągu na dnie morza znaleziono ciężki przedmiot; podejrzenie skierowane na chiński statek

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie