Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

GAZ-SYSTEM angażuje się finansowo w powstanie nowych zielonych obszarów na Białołęce

Spółka sfinansuje koszty nasadzeń do wysokości 659 800 zł netto w powstającym Parku Żerańskim. Na terenie Parku planuje się posadzenie około 471 drzew parkowych oraz prawie 11 tysięcy szt. krzewów. Są to kolejne działania spółki realizowane w tej części Białołęki. Ostateczne efekty prac będzie można zobaczyć w I kwartale 2025 roku

Nad Kanałem Żerańskim powstanie nowa przestrzeń rekreacyjna dla mieszkańców Warszawy. Na podstawie podpisanego w ubiegłym roku porozumienia pomiędzy GAZ-SYSTEM, a Zarządem Zieleni Miasta Stołecznego Warszawy spółka pokryje koszty planowanych tam nasadzeń kilkuset drzew i tysięcy krzewów. Zaangażowanie
GAZ-SYSTEM w ten projekt pozwoli na odtworzenie zieleni usuniętej podczas budowy gazociągu przyłączeniowego do Elektrociepłowni na Żeraniu. Nasadzenia zostaną zrealizowane wzdłuż kanału na odcinku od ulicy Modlińskiej do ulicy Płochocińskiej w Warszawie – zakończenie prac nastąpi w I kwartale 2025 roku. W trakcie trwania wspomnianej inwestycji i tuż po jej oddaniu do użytkowania spółka sfinansowała posadzenie 715 drzew w standardzie parkowym i 43 100 drzew w standardzie leśnym w tej okolicy.

Realizacja podpisanego porozumienia finalizuje, wynikający z inwestycji gazowej na Żeraniu, proces kompensacji zieleni. Suma poniesionych dotychczas przez GAZ-SYSTEM kosztów na te działania przekroczyła już 1,3 mln zł.

Kolejne działania spółki na rzecz przyrody dla Warszawy i okolic

GAZ-SYSTEM, zgodnie z realizowaną strategią odpowiedzialności społecznej, podejmuje działania proekologiczne na trasie prowadzonych inwestycji. Te cele towarzyszą m.in. realizowanej obecnie budowie Gazociągu Warszawskiego.

Już w trakcie projektowania trasy Gazociągu Warszawskiego spółka podjęła wiele czynności zmniejszających wpływ realizacji inwestycji na środowisko i pozwalających ograniczyć wycinkę drzew o ok. 30%. Łączne dodatkowe nakłady finansowe ponoszone przez GAZ-SYSTEM w celu ochrony miejsc cennych przyrodniczo to  ok. 36 mln zł.

W ramach realizacji inwestycji, spółka podpisała już porozumienia na posadzenie około 246 drzew w standardzie parkowym na terenie trzech warszawskich dzielnic – Białołęka, Bielany i Bemowo oraz 210 drzew na terenie Gminy Stare Babice. GAZ-SYSTEM sfinansował także posadzenie 21 tysięcy sadzonek na terenie Kompleksu Leśnego Bemowo oraz 28 tysięcy sadzonek na terenie Nadleśnictwa Jabłonna.

Gazociąg Warszawski jest strategicznym projektem infrastrukturalnym dla stolicy i gmin ościennych. Inwestycja ta pozwoli na zwiększenie dostępu do gazu ziemnego zarówno dla odbiorców przemysłowych, jak i dystrybucyjnych, odpowiadając na rosnące potrzeby komunalno-bytowe mieszkańców aglomeracji warszawskiej.

Podobnie jak w przypadku funkcjonującego już gazociągu do Elektrociepłowni Żerań, dzięki budowie Gazociągu Warszawskiego ograniczona zostanie emisja szkodliwych substancji, co wpłynie na poprawę jakości powietrza w stolicy. Nowa infrastruktura przesyłowa zostanie oddana do eksploatacji w 2025 r.

Źródło/fot.: GAZ-SYSTEM

Zobacz podobne

Rosja jest odcinana od transportu morskiego

KM

Morskie farmy wiatrowe Bałtyk z nową identyfikacją wizualną i serwisem internetowym

PL

Prezydent: tunel w Świnoujściu to jest naprawdę epokowe wydarzenie

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie