Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo

Poprawi się bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w rejonie Sandomierza

20 września 2021 r. zawarte zostało porozumienie pomiędzy samorządami a PGW Wody Polskie w sprawie zwiększenia bezpieczeństwa powodziowego w rejonie Sandomierza.

— Dzisiejsze porozumienie otwiera drogę do unowocześnienia systemu ochrony przeciwpowodziowej w rejonie Sandomierza. Planowane inwestycje obejmują nie tylko umacnianie i podwyższanie wałów, ale także budowę polderów przeciwpowodziowych — powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Propozycje rozwiązań na rzecz zwiększenia ochrony przeciwpowodziowej opracował Zespół ds. poprawy bezpieczeństwa powodziowego na obszarze dorzecza Wisły w rejonie „Wisły Sandomierskiej”. W trakcie prowadzonych spotkań przedstawiciele samorządów mówili m.in. o problemach wynikających z ograniczenia rozwoju budownictwa i rolnictwa na terenach szczególnie zagrożonych powodzią i na obszarach, na których planuje się retencję polderową.

W toku prac ustalono, że należy sporządzić Studium Wykonalności dla zabezpieczenia przeciwpowodziowego obszaru pomiędzy Krakowem a Zawichostem, które określi m.in. lokalizacje polderów przeciwpowodziowych. Podjęto również decyzję o współdziałaniu samorządów w zakresie wprowadzenia zmian w Prawie Wodnym. Samorządowcy chcieliby ograniczenia zakazów budowlanych na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią oraz wprowadzenia możliwości uzyskania decyzji zwalniających z tych zakazów, jeżeli nie utrudni to zarządzania ryzykiem powodziowym.

Zabezpieczenie obszaru dorzecza Wisły w rejonie ziemi sandomierskiej wpisuje się w ogólnopolski system zabezpieczeń przeciwpowodziowych. Obszary położone wzdłuż Wisły na odcinku od Krakowa do Zawichostu są szczególnie narażone na wezbrania i podtopienia. W celu zapobieżenia negatywnym skutkom tych zjawisk pogodowych Wody Polskie inwestują niemal 515 mln zł w zabezpieczenie przeciwpowodziowe regionu. W ramach tych środków realizowane są zadania związane m.in. z ochronę przeciwpowodziową Sandomierza oraz rozbudową wałów Wisły i rzeki Nowy Breń. Łączna wartość inwestycji realizowanych obecnie i zakończonych od 2018 roku w rejonie węzła tarnobrzesko-sandomierskiego na terenie województwa podkarpackiego wynosi ponad 230 mln zł.


Rozbudowa prawego wału Wisły w rejonie Baranowa Sandomierskiego

Aktualne mapy zagrożenia powodziowego i ryzyka powodziowego wykazały, że w przypadku wystąpienia wody stuletniej, wały w rejonie Baranowa Sandomierskiego mogą okazać się za niskie. W związku z tym podjęto decyzję o podwyższeniu i umocnieniu wałów.

Celem głównym przedsięwzięcia jest poprawa bezpieczeństwa przeciwpowodziowego mieszkańców gminy Baranów Sandomierski. Zakładana jest kompleksowa rozbudowa i poprawa parametrów prawego wału Wisły na odcinku ok. 8,5 km. W jej wyniku korona wału zostanie podniesiona średnio o pół metra. Prace projektowe mają zakończyć się w 2022 r. Koszt przedsięwzięcia jest szacowany na 40 mln zł.

źródło redakcja fot. kielce.tvp

Zobacz podobne

Duński gigant energetyczny Orsted „nie ma zamiaru” płacić w rublach za rosyjski gaz

BS

Litewska rafineria PKN Orlen nie zamierza kontynuować importu z Rosji

KM

Co się dzieje na budowie tunelu w Świnouściu? Sprawdzamy

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie