Polski Portal Morski
Aktualności

Mistrzostwa Świata w SUP w 2022 roku w Gdyni

Międzynarodowa Federacja Kajakowa przyznała Gdyni prawo do organizacji Mistrzostw Świata w SUP, które zaplanowano na wrzesień 2022 roku.

– „W roli gospodarza takiego wydarzenia wystąpimy po raz pierwszy. Ten debiut jednak absolutnie nas nie krępuje. Wręcz przeciwnie – czujemy podekscytowanie związane z nowym dla nas wyzwaniem. Gdynia idealnie odpowiada wymogom infrastrukturalnym do organizacji tych mistrzostw, stąd jestem przekonany, że wrażenia uczestników będą niezapomniane.” – mówi wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju Marek Łucyk.

SUP – to skrót od „Stand Up Paddle” (wiosłowanie na stojąco) i jest jedną z najszybciej rozwijających się dyscyplin sportów wodnych i nowością na Polskim rynku.

– „To wielkie wyróżnienie dla Polski i wybrzeża, to wspaniała okazja do dalszej promocji miasta. Zgłoszeń będzie bardzo dużo, słyniemy z gościnności i otwarcia na innych. Dla polskiego SuP będzie to wielkie wyróżnienie, więc już dziś zabieramy się do roboty. Wspólnie z Prezydentem miasta Gdyni, Wojciechem Szczurkiem, jesteśmy w trakcie powoływania komitetu organizacyjnego i znając standardy wymagane przez ICF na pewno dotrzymamy ich wysokiego poziomu.” – mówi Tadeusz Wróblewski, prezes Polskiego Związku Kajakowego.

Do uprawiania tej dyscypliny wystarczy trochę siły w rękach, dobra równowaga i koordynacja oraz najważniejszy element, czyli deska SUP. Składa się ona z 3 elementów: deski, wiosła i linki przymocowanej do nogi. Deska SUP nadaje się do pływania na każdym akwenie. Nie jest istotne czy to jezioro, rzeka czy morze, można więc pływać na niej w każdym miejscu, gdzie znajduje się odpowiednia ilość wody.

– „Tego jeszcze nie było w naszym mieście, które jak wiadomo słynie z mnogości żeglarskich imprez. W tym roku gościliśmy najlepszych światowych żeglarzy biorących udział w mistrzostwach świata w klasach Laser, tradycyjnie organizowaliśmy Gdynia Saling Days, w maju zaś gościli u nas żeglarze biorący udział w The Ocean Prologue.” – podsumowuje Paweł Brutel, zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu i dodaje – Teraz czas na coś zupełnie nowego. Gdynia dysponuje wyśmienitą infrastrukturą do organizacji takich imprez, więc jak pojawiła się możliwość wystartowania w konkursie na organizację mistrzostw, bez wahania złożyliśmy naszą ofertę i wygraliśmy. We wrześniu 2022 będziemy więc organizatorami kolejnej imprezy rangi mistrzostw świata w naszym mieście.

Współczesna forma tego sportu, według wielu osób uprawiających pływanie na SUPach, ma swoje korzenie w XVI wieku, na Hawajach, gdzie wioślarze na deskach przemierzali linię brzegową z Kanaha do Kihei Lahaina. Jednoznacznie nie można określić w jakim miejscu na ziemi powstały SUP-y gdyż pływanie w tej pozycji pojawiało się wszędzie tam, gdzie znajdował się dostęp do wodnych akwenów. Technikę SUP wykorzystywali również instruktorzy surfingu, by móc wykorzystywać ją podczas pracy ze swoimi podopiecznymi.

Stand Up Paddle Boarding to jeden z najszybciej rozwijających się na świecie sportów wodnych, podbija także serca Polaków zyskując nie tylko amatorskich pasjonatów, ale i zawodowców. Związek Sportowy SUP w Polsce jest młodym i ambitnym związkiem, który powstał w marcu 2020 i został uznany za oficjalną dyscyplinę Polskiego Związku Kajakowego. Bodźcem do jego założenia, oprócz sformalizowania dyscypliny, było zrzeszenie uprawiających ją podmiotów (kluby, sekcje, stowarzyszenia) oraz promowaniu jej jako sportu powszechnego – w formie rekreacyjnej, joga czy fitness.

– „Po dwuletnich zmaganiach w ustanawianiu i realizacji zasad współzawodnictwa oraz organizowaniu zawodów Mistrzostw Polski i Pucharu Polski, udało nam się powołać Kadrę Narodową, która we wrześniu reprezentowała po raz pierwszy oficjalnie nasz kraj na Mistrzostwach Świata w Balatonfured na Węgrzech.” – mówi Jakub Sitkowski, Prezes Związku Sportowego SUP.

Mistrzostwa świata w 2019 odbyły się w Qingdao w Chinach, gdzie na wodach Morza Żółtego rywalizowali sportowcy z całego świata. Kolejna edycja zawodów miała miejsce na Węgrzech, na największym jeziorze śródlądowym w Europie i były to największe zawody SUP w 2021 roku.

– „Ogromnym sukcesem i wyzwaniem jest przyznanie przez Międzynarodową Federacje Kajakową Mistrzostw Świata SUP 2022 Polsce, które odbyło się po wielu staraniach. Do roli gospodarza tego międzynarodowego wydarzenia pretendowało wiele miast z całego świata. Jesteśmy dumni, że spośród kilku miast w Polsce wybraliśmy Gdynię i w rezultacie to właśnie to wspaniałe, przyjazne i rozwojowe miasto nad Bałtykiem zaimponowało Zarządowi ICF szczegółami swojej oferty i entuzjazmem dla imprezy. Będzie to ogromne i medialne wydarzenie dla kilkuset międzynarodowych zawodników, ważne dla Nas jak i miasta–gospodarza, które niesie ze sobą wiele wyzwań i trudności połączonych z odpowiedzialnością, ale może stać się trampoliną do osiągnięcia sukcesu i dalszego rozwoju dyscypliny w kraju oraz promocji Gdyni.” – podsumowuje Jakub Sitkowski.

Największymi zaletami pływania na SUP jest polepszenie balansu ciała, gdyż wymaga od uczestnika pływania w pozycji wyprostowanej na desce, co wpływa na poprawę stabilności. Regularne pływanie na SUP–ach wpływa na poprawę siły mięśni głębokich całego ciała oraz na poprawę wytrzymałości oraz wydolności. Przebywanie na wodzie dodatkowo działa kojąco i uspakajająco będąc przez cały czas w kontakcie z przyrodą.

Przyszłoroczny sezon nad morzem w Gdyni potrwa dłużej, a jego zwieńczeniem będzie wydarzenie, jakiego do tej pory w Polsce nie było. Już dziś warto zapisać sobie je w kalendarzach.

Źródło/fot.: gdynia.pl

Zobacz podobne

Odwiert geotermalny w gminie Szaflary- Prezydent Duda odwiedził teren inwestycji

PL

Grupa ORLEN z nowymi kompetencjami w morskiej energetyce wiatrowej

BS

Stocznia MV Werften złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości, zatrudnia 1900 osób

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie