Polski Portal Morski
Aktualności Offshore

Prezes PGE Baltica: „Chcemy bazować na naszym krajowym porcie instalacyjnym”

Działania przetargowe na główne komponenty już się rozpoczęły i są w toku. Wybór dostawców i podpisanie kontraktów planowane jest na koniec 2022 i początek 2023. Oznacza to, że port instalacyjny powinien być gotowy do przyjęcia od nas zamówienia na montaż głównych elementów. Niektóre będą montowane już w 2024 roku, inne – w 2025 roku – mówi w serwisie Biznes Alert Monika Morawiecka, prezes PGE Baltica.

Jeśli nie zostaną zrealizowane inwestycje infrastrukturalne pozwalające na przesył energii elektrycznej produkowanej przez farmy na Bałtyku to energia elektryczna może z nich nie popłynąć, uważa prezes PGE Baltica Monika Morawiecka.

„Wyzwaniem, które stoi przed nami jest rozbudowa infrastruktury przesyłowej będąca po stronie Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE). Jeśli te inwestycje nie zostaną zrealizowane, to prąd z morza nie popłynie. My widzimy determinację po stronie PSE, ale trzeba pamiętać , że mówimy o dużych inwestycjach” – powiedziała Morawiecka podczas panelu na VI Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne. Filary i perspektywa rozwoju”.


Jej zdaniem, istotny może być też problem z dostępnością specjalistycznych firm instalacyjnych, statków czy komponentów potrzebnych do budowy morskich farm wiatrowych.”Przy budowie Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica chcemy bazować na naszym krajowym porcie instalacyjnym. To jeden z naszych podstawowych priorytetów. Jesteśmy jednak świadomi, że obecnie żaden port w Polsce nie jest przygotowany, aby świadczyć usługi montażowe dla morskich farm wiatrowych. Nie wybraliśmy jeszcze żadnej opcji, ponieważ ich jeszcze nie mamy. Jesteśmy w stałym kontakcie z władzami portu w Gdańsku i Gdyni” zaznacza Morawiecka. Pytana przez Biznes Alert o współpracę z polskimi podmiotami przy tym projekcie.

 

„Dla nas jest niezwykle istotne, aby polscy przedsiębiorcy i krajowa gospodarka w możliwie największym stopniu skorzystały z realizacji projektów offshore. Warto także podkreślić, że także na etapie turbin i dostawców tych turbin, również występują możliwości udziału krajowego sektora. Tu także może wystąpić duży udział krajowych poddostawców dla produkcji turbin wiatrowych nawet, jeśli taka fabryka nie powstanie w Polsce. Duży potencjał dostrzegamy także w możliwości dostaw wież. Wiemy, że dostawcy turbin analizują taki łańcuch dostaw. Wiemy, że są gotowi współpracować z wieloma dostawcami z Polski. Współpraca w całym łańcuchu wartości z jak największą liczbą podmiotów, które działają na konkurencyjnym rynku jest jedynym sposobem na tworzenie najkorzystniejszych warunków rynkowych. Chcemy współpracować z jak największą liczbą podmiotów, bo dzięki temu zapewniamy największą wartość dla gospodarki oraz dla klientów.”

PGE Baltica – spółka zależna Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) – realizuje budowę morskich farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3 o mocy 2,5 GW wspólnie z partnerem strategicznym – duńską firmą Ørsted. 

Zgodnie z harmonogramem uruchomienie pierwszego etapu projektu Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, czyli Baltica 3 o mocy ok. 1045 MW jest planowane na 2026 r. Etap kolejny, czyli Baltica 2 o mocy ok. 1500 MW ma być oddany do 2027 r. Oba etapy MFW Baltica posiadają decyzje lokalizacyjne (PSZW), decyzje środowiskowe, umowy przyłączeniowe do sieci przesyłowej z operatorem, a także otrzymały prawo do kontraktu różnicowego (CfD).

PGE i Orsted – partnerzy w projekcie budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku – właśnie ogłosiły przetarg na dostawę generatorów turbin wiatrowych dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica (MFW Baltica), która ma mieć moc do 2,5 GW.

źródło http://www.cire.pl , http://www.biznesalert.pl / fot.shutterstock

Zobacz podobne

Finlandia podpisała 10-letnią umowę na czarter gazowca LNG

BS

Terminal OT Port Gdynia kończy I półrocze 2021 roku z przeładunkami ponad 1,8 mln ton

KM

Wody Polskie zakończyły inwestycje dot. ochrony przeciwpowodziowej za ponad 112 mln zł

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie