Polski Portal Morski
Aktualności

Przerwane dostawy gazu gazociągiem Jamał – Europa. Gazprom zaprzecza: Spełniamy wymagania

Niemiecki operator rurociągów poinformował, że dostawy gazu z Rosji, gazociągiem Jamał – Europa przez Polskę, zostały wstrzymane. Zaprzecza temu jednak Gazprom, który utrzymuje, że wymagania europejskich odbiorców gazu ziemnego są spełniane.

Rosja przesyła gaz do Europy Zachodniej kilkoma różnymi drogami, w tym przez Białoruś i Polskę gazociągiem Jamał – Europa, który ma roczną przepustowość do 33 miliardów metrów sześciennych. Według danych niemieckiego operatora Gascade, przepływy w punkcie pomiarowym Mallnow w Niemczech, który leży na polskiej granicy, ustały w sobotę.

Rosyjski koncern Gazprom poinformował, że zapotrzebowanie klientów w Europie jest zaspokojone, dodając, że wahania popytu na rosyjski gaz zależą od rzeczywistych potrzeb nabywców. Z kolei rzecznik PGNiG powiedział, że przepływy ze wschodu są znacznie niższe niż zwykle, ale Polska nadal otrzymuje ilości zgodne z umową

Polski operator sieci gazowej Gaz-System poinformował w sobotę, że gazociąg jamalski dostarcza gaz do Polski przez kompresor w Kondratkach na wschodzie i stacje w Mallnow na zachodzie „trybem odwróconym”, co oznacza, że ​​przesyła gaz z zachodu na wschód. 


„Obecnie nie ma zapotrzebowania na tranzyt gazu do Niemiec” – powiedział rzecznik Gaz-Systemu w e-mailowym oświadczeniu.

Strumienie eksportu rosyjskiego gazu są uważnie obserwowane, ponieważ ceny gazu w Europie gwałtownie wzrosły w warunkach odbudowy gospodarczej po kryzysie i niskich zapasów. Gazprom został oskarżony przez Międzynarodową Agencję Energetyczną i niektórych europejskich prawodawców o niewystarczający wzrost dostaw gazu ziemnego do Europy, ale rosyjski koncern twierdzi, że wywiązuje się ze swoich zobowiązań umownych. 

Źródło/fot.: TVP Info

Zobacz podobne

FORUM OKRĘTOWE: Porozumienia Sektorowe w sprawie wodoru to początek

BS

Dla ropy w USA kończy się najgorszy tydzień w tym roku

KM

Dobre wyniki finansowe Grupy Azoty pomimo rekordowych kosztów surowców

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie