Polski Portal Morski
Aktualności

Senat za zmianą umów podatkowych z Maltą i Holandią

Senat podjął w piątek uchwały w sprawie zmian umów podatkowych z Maltą i Holandią bez poprawek. Według resortu finansów przewidują onewprowadzenie rozwiązań ograniczających agresywną optymalizacjępodatkową, zmiany zwiększą wpływy do polskiego budżetu.

Pierwsza ustawa dotyczy ratyfikacji Protokołu między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Malty o zmianie Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Malty w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzonej w La Valetta dnia 7 stycznia 1994 roku zmienionej Protokołem podpisanym w Warszawie dnia 6 kwietnia 2011 roku.

Druga ustawa odnosi się do ratyfikacji Protokołu między Rzeczypospolitą Polską a Królestwem Niderlandów o zmianie Konwencji między Rzeczypospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisanej w Warszawie dnia 13 lutego 2002 roku, oraz Protokołu, podpisanego w Warszawie dnia 13 lutego 2002 roku.

Zmiany dotyczą wypracowania mechanizmów utrudniających dokonywanie międzynarodowych transferów zysków do krajów stosujących preferencyjne opodatkowanie.

Według Ministerstwa Finansów zawarcie Protokołów wynika z sukcesywnie realizowanej przez Polskę polityki podatkowej mającej na celu uszczelnienie systemu podatkowego poprzez zwalczanie negatywnych zjawisk w postaci uchylania się i unikania opodatkowania, w szczególności w relacjach transgranicznych.

Dzięki zmianom powinien nastąpić wzrost dochodów budżetowych z uwagi na uszczelnienie polskiego systemu podatkowego w relacjach z obydwoma państwami – Maltą i Królestwem Niderlandów – uważa MF.

Protokoły zawierają uregulowania utrudniające wykorzystywanie obydwu umów(polsko-niderlandzkiej i polsko-maltańskiej) w agresywnym planowaniu podatkowym. Protokoły wprowadzają ponadto do treści umów najnowsze standardy OECD w zakresie wymiany informacji podatkowej, co powinno sprzyjać dalszemu uszczelnieniu systemu fiskalnego.

Źródło: PAP fot.: Shutterstock

Zobacz podobne

Marek Gróbarczyk: pozyskanie bursztynu z przekopu Mierzei Wiślanej jest nieopłacalne

MZ

Postępy prac przy budowie tunelu w Świnoujściu

BS

Gdańsk/ MIIWŚ pozyskało wojskowe nosze pochodzące prawdopodobnie z Westerplatte

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie