Polski Portal Morski
Aktualności

Senat za zmianą umów podatkowych z Maltą i Holandią

Senat podjął w piątek uchwały w sprawie zmian umów podatkowych z Maltą i Holandią bez poprawek. Według resortu finansów przewidują onewprowadzenie rozwiązań ograniczających agresywną optymalizacjępodatkową, zmiany zwiększą wpływy do polskiego budżetu.

Pierwsza ustawa dotyczy ratyfikacji Protokołu między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Malty o zmianie Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Malty w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzonej w La Valetta dnia 7 stycznia 1994 roku zmienionej Protokołem podpisanym w Warszawie dnia 6 kwietnia 2011 roku.

Druga ustawa odnosi się do ratyfikacji Protokołu między Rzeczypospolitą Polską a Królestwem Niderlandów o zmianie Konwencji między Rzeczypospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisanej w Warszawie dnia 13 lutego 2002 roku, oraz Protokołu, podpisanego w Warszawie dnia 13 lutego 2002 roku.

Zmiany dotyczą wypracowania mechanizmów utrudniających dokonywanie międzynarodowych transferów zysków do krajów stosujących preferencyjne opodatkowanie.

Według Ministerstwa Finansów zawarcie Protokołów wynika z sukcesywnie realizowanej przez Polskę polityki podatkowej mającej na celu uszczelnienie systemu podatkowego poprzez zwalczanie negatywnych zjawisk w postaci uchylania się i unikania opodatkowania, w szczególności w relacjach transgranicznych.

Dzięki zmianom powinien nastąpić wzrost dochodów budżetowych z uwagi na uszczelnienie polskiego systemu podatkowego w relacjach z obydwoma państwami – Maltą i Królestwem Niderlandów – uważa MF.

Protokoły zawierają uregulowania utrudniające wykorzystywanie obydwu umów(polsko-niderlandzkiej i polsko-maltańskiej) w agresywnym planowaniu podatkowym. Protokoły wprowadzają ponadto do treści umów najnowsze standardy OECD w zakresie wymiany informacji podatkowej, co powinno sprzyjać dalszemu uszczelnieniu systemu fiskalnego.

Źródło: PAP fot.: Shutterstock

Zobacz podobne

Rocznica zatonięcia statku „Kudowa Zdrój”. W katastrofie zginęło 20 osób.

PL

Trwa boom inwestycyjny w Porcie Szczecin – Świnoujście

KM

Kolejne jednostki dla Marynarki Wojennej

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie