Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Incydent na Morzu Południowochińskim między siłami morskimi Filipin i Chin

Filipiny potępiły „w najostrzejszy sposób” działania trzech chińskich jednostek Straży Przybrzeżnej, które zablokowały i użyły armatek wodnych przeciwko dwóm okrętom zaopatrzeniowych filipińskiej marynarki wojennej na Morzu Południowochińskim – poinformował w czwartek szef dyplomacji Filipin Teodoro Locsin.

Jednostki filipińskie płynęły z zaopatrzeniem dla personelu wojskowego na atol Second Thomas Shoal zajęty przez Filipiny, który Chiny uważają za swoje terytorium.

Jak powiedział Locsin podczas incydentu, który wydarzył się 16 bm., nikt nie ucierpiał, ale filipińskie łodzie musiały zrezygnować z misji.

Locsin określił działania chińskich okrętów jako „nielegalne” i przypomniał, że okręty sił morskich są chronione na mocy postanowień układu o wzajemnej obronie między Filipinami Stanami Zjednoczonymi.

Szef dyplomacji poinformował, że przekazał ambasadzie Chin w Manili potępienie tych działań „w najostrzejszy możliwy sposób” a także wyrazy „oburzenia i protestu”. Ostrzegł też – jak powiedział- że „brak powściągliwości (ze strony Chin) zagraża specjalnym stosunkom” między obu krajami.

Manila uważa atol Second Thomas Shoal, znajdujący się w odległości 195 km na południowy zachód od filipińskiego rejonu Palawan, za leżący wewnątrz swojej 200-milowej strefy ekonomicznej. Filipiny okupują ten atol od 1999 r. po celowym zatopieniu swojego okrętu na rafie koralowej.

Chiny uważają praktycznie cały akwen Morza Południowochińskiego za swoją strefę wpływów a atol za część swojego terytorium pomimo tego, że Trybunał Arbitrażowy w Hadze przyznał w 2016 r. ten atol Filipinom.

źródło PAP/ fot.Wikipedia

Zobacz podobne

Gdański Szlak Wodociągowy z nowymi atrakcjami – już można się zapisać na zwiedzanie

MZ

Wystawa „Polska morska niepodległa” w Warszawie

KM

Szczecin/ Nowe centrum obsługi silników okrętowych w Akademii Morskiej

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie