Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Yara rozpocznie eksploatację pierwszego na świecie w pełni bezemisyjnego kontenerowca

Pierwszy na świecie elektryczny kontenerowiec – Yara Birkeland – odbył dziewiczy rejs po fiordzie Oslo.

Na pokładzie statku podróżowali premier Norwegii i dyrektor norweskiego giganta chemicznego Yara.-Jesteśmy dumni, że możemy zaprezentować pierwszy na świecie w pełni elektryczny kontenerowiec. Ograniczy to 1000 ton emisji CO2 i zastąpi 40 000 przejazdów ciężarówkami z silnikiem diesla rocznie – powiedział Svein Tore Holsether, dyrektor generalny Yara.Yara Birkeland, to jednostka opracowana we współpracy z Kongsberg Group. Statek został zbudowany przez VARD przy wsparciu finansowym firmy Enova i będzie eksploatowany komercyjnie od 2022 roku.-Od dłuższego czasu czekaliśmy na ten dzień.

Yara Birkeland będzie transportować nawóz mineralny między Porsgrunn a Brevik i przyczyni się do znacznego ograniczenia emisji podczas transportu. To doskonały przykład zielonej transformacji w praktyce i mamy nadzieję, że ten statek będzie początkiem nowego typu bezemisyjnych kontenerowców. Na świecie jest wiele miejsc z zatłoczonymi drogami, które skorzystają z takiego zaawansowanego technologicznie rozwiązania-stwierdził, szef koncernu Yara.-Norwegia to wielki kraj oceaniczny i morski, a inne narody szukają w Norwegii ekologicznych rozwiązań na morzu.

Yara Birkeland jest wynikiem wiedzy i doświadczenia, jakie posiadamy w norweskim klastrze morskim i przemyśle. Projekt pokazuje, w jaki sposób opracowaliśmy wiodącą na świecie innowację, która przyczynia się do zielonej transformacji i zapewnia ogromne możliwości eksportowe dla norweskiej technologii i przemysłu- mówi Geir Håøy, dyrektor generalny Kongsberg Group.-W drodze do społeczeństwa niskoemisyjnego emisje z transportu muszą spaść prawie do zera. Aby to osiągnąć, potrzebujemy projektów, które mogą zmienić rynek – projektów, które mają potencjał, by utorować drogę innym i przyspieszyć tempo zmian. Wierzymy, że właśnie to zrobi pierwszy na świecie autonomiczny i całkowicie elektryczny kontenerowiec, mówi Nils Kristian Nakstad, dyrektor generalny Enova.Równolegle z budową Yara Birkeland, firma Yara zainicjowała rozwój ekologicznego amoniaku jako bezemisyjnego paliwa dla żeglugi poprzez nowo powstałą firmę Yara Clean Ammonia.

źródło / fot. Infomare

Zobacz podobne

ORP Burza ratuje ludzi z EMPRESS OF BRITAIN

PL

Pomorze Środkowe chce wskrzeszać tradycje stoczniowe

KM

Operacja „Solidarna Belona” na Bałtyku

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie