Polski Portal Morski
Aktualności

Rumunia/ Szef MSZ wyraził zaniepokojenie rosyjskimi manewrami na Morzu Czarnym

Minister spraw zagranicznych Rumunii Bogdan Aurescu wyraził zaniepokojenie rosyjskimi manewrami na Morzu Czarnym, co spotkało się z odpowiedzią szefa komisji obrony izby niższej parlamentu Rosji, Andrieja Kartapołowa – podał rumuński serwis informacyjny universul.net.

W trakcie wtorkowego spotkania w Bukareszcie z ministrem Zbigniewem Rauem, Aurescu oświadczył, że zarówno Rumunia, jak i Polska są zaniepokojone „groźnym rozmieszczeniem sił rosyjskich w pobliżu Ukrainy i Morza Czarnego”.

„Szef rumuńskiego MSZ mówi, że konieczne jest niedopuszczenie do korzystania z Morza Czarnego przez strony trzecie w charakterze instrumentu wpływu i destabilizacji. Chciałbym zwrócić uwagę, że tylko w tym roku na Morzu Czarnym było obecnych kilkadziesiąt okrętów wojennych państw NATO, które z nim nie graniczą” – skomentował Kartapołow dla rosyjskiej agencji TASS.

W trakcie spotkania z Rauem w Bukareszcie Aurescu ocenił także, że konieczne jest zwiększenie obecności militarnej NATO na Morzu Czarnym. Powiedział, że obecnie mamy do czynienia z „niepokojącymi wydarzeniami” w zakresie bezpieczeństwa regionalnego, zarówno na Morzu Czarnym, jak i na granicy polsko-białoruskiej.

Na początku listopada Rumunia i Ukraina oskarżyły Rosję o militaryzację Morza Czarnego i zwróciły się do NATO o zintensyfikowanie obecności wojsk sojuszniczych na morzu. Aurescu rozmawiał na ten temat bezpośrednio z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem.

Szef rumuńskiego MSZ powiedział wówczas, że wojska sojusznicze w Europie nie są rozmieszczone równomiernie. Wojska wschodniej flanki NATO są skupione na północy, podczas gdy ich obecność jest potrzebna także na południu – pisze portal Universul. Jak dodaje, w połowie listopada Rosjanie poinformowali o zwiększeniu obecności okrętów bojowych należących do NATO na Morzu Czarnym.

Rosja ma dostęp do Morza Czarnego poprzez Krym, który nielegalnie anektowała w 2014 roku. Wybrzeże czarnomorskie posiadają trzy państwa należące do NATO: Rumunia, Bułgaria i Turcja – oraz dwa państwa nienależące do Sojuszu: Gruzja i Ukraina

źródło PAP/Fot. mil.ru

Zobacz podobne

 Około 100 tys. martwych ryb wyrzuconych do morza; władze wszczynają śledztwo

BS

Rola żeglugi bliskiego zasięgu będzie rosła; pośrednio wpłynie na to pandemia

Autor

Czy Świnoujście może stać się światowym hubem gazowym? Za nami kolejna 154. dostawa LNG do Terminalu w Świnouśjciu.

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie