Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Departament Stanu zaniepokojony ograniczeniem żeglugi na Morzu Czarnym

Stany Zjednoczone są „głęboko zaniepokojone” planami Rosji, dotyczącymi zamknięcia na pół roku części Morza Czarnego dla żeglugi okrętów wojskowych i jednostek obcych państw – oświadczył w poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.

„To kolejna niesprowokowana eskalacja trwającej kampanii Moskwy, mającej na celu osłabienie i destabilizację Ukrainy” – powiedział Price.

Rzecznik Departamentu Stanu oświadczył także, iż „Stany Zjednoczone wzywają Rosję do zaprzestania nękania obcych statków w regionie i zmniejszenia liczby swoich żołnierzy wzdłuż granicy z Ukrainą”.

Federalna Administracja Lotnictwa USA wezwała w poniedziałek amerykańskie linie lotnicze do zachowania „szczególnej ostrożności” podczas lotów w pobliżu granicy ukraińsko-rosyjskiej.

w piątek ministerstwo obrony Rosji podało, że Moskwa od 24 kwietnia do 31 października zamknie część Morza Czarnego dla żeglugi okrętów wojskowych i jednostek obcych państw. Chodzi o rejony u wybrzeżu Krymu, anektowanego przez Rosję w 2014 roku.

Resort oświadczył, że żegluga przez Cieśninę Kerczeńską będzie się odbywać tak, jak wcześniej. „Planowane zamknięcie do 31 października niektórych rejonów Morza Czarnego nie będzie przeszkadzało w żegludze przez Cieśninę Kerczeńską” – oświadczono.

Ograniczenia prawa swobodnego przepływu będą dotyczyć wód u wybrzeży Krymu od Sewastopola do miejscowości Gurzuf, odcinka u wybrzeży Półwyspu Kerczeńskiego, a także niewielkiego rejonu zachodnich wybrzeży Półwyspu Krymskiego – wynika z komunikatu resortu obrony.

źródło: PAP fot. TVP info

Zobacz podobne

Uczestnicy Dakaru startują w regatach żeglarskich Loro Piana

BS

Dwa niezidentyfikowane statki miały przebywać w pobliżu Nord Stream 2 na krótko przed uszkodzeniem gazociągu

KM

Zboża będą dominować w ładowniach statków PŻM

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie