Polski Portal Morski
Aktualności Polska Morska TV Porty Środowisko

Sztuczne wyspy na Zalewie Szczecińskim

W ramach pogłębiania toru wodnego Szczecin–Świnoujście do 12,5 m, na Zalewie Szczecińskim powstają dwie sztuczne wyspy.

Zostały zaplanowane w związku z potrzebą zagospodarowania urobku z robót czerpalnych. Wyspa oznaczona w dokumentacji jako W22 będzie mieć 123 ha powierzchni, 1250 m średnicy i 5 m średniej wysokości.

Z kolei w przypadku wyspy W28  to odpowiednio: 250 ha, 1780 m oraz również 5 m. Na początku tego roku wykonano badania CPT w celu określenia stopnia plastyczności, zagęszczenia gruntu, wytrzymałości dla obrzeży obu wyspy. Wyniki potwierdziły założenia projektowe.

Powstające na Zalewie Szczecińskim nowe wyspy, które staną się jednocześnie polami refulacyjnymi, są zlokalizowane na wysokości, mniej więcej, dwudziestego drugiego i dwudziestego ósmego kilometra toru, kilka kilometrów na północny wschód od jego krawędzi.

Aktualnie przy wyspach W22 i W28 trwa montaż kamienia hydrotechnicznego do umacniania skarp podwodnych,
przy obydwu wyspach trwają również prace przy budowie przystani dla statków.

Do wydobycia podczas prac na torze jest ok. 23 mln metrów sześciennych urobku, a łączna pojemność nowych pól refulacyjnych, wraz z rezerwą, wyniesie niemal 40 mln metrów sześciennych. Po zakończeniu inwestycji jedna z wysp pozostanie czynnym polem, zdolnym przyjąć materiał z bieżących prac czerpalnych, szacunkowo, przez najbliższych kilkanaście lat. Na obydwu wyspach nasadzona zostanie roślinność, by tereny te mogły stać się w przyszłości także miejscem bytowania awifauny i różnorodnych siedlisk przyrodniczych.

źródło/ fot./mat. filmowy Urząd Morski w Szczecinie

Zobacz podobne

Bunkrowanie LNG w polskich portach

BS

PGNiG: spełnione zostały warunki przejęcia firmy INEOS E&P Norge AS

BS

Powstanie studium wykonalności budowy stopnia wodnego w Piszu

MZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie