Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

24 plaże skażone wyciekiem ropy po tsunami na Pacyfiku

Co najmniej 24 plaże w Peru zostały zanieczyszczone ropą naftową w efekcie tsunami, jakie w połowie stycznia doprowadziło do wycieku paliwa podczas rozładunku tankowca w sąsiedztwie rafinerii La Pampilla. Wysoka fala, która uderzyła w statek, pojawiła się wskutek wybuchu wulkanu na wyspach Tonga.

Lista zanieczyszczonych plaż, która została przygotowana przez peruwiańską Główną Dyrekcję Zdrowia Środowiskowego i Bezpieczeństwa Żywności (Digesa), obejmuje obszary, do których przedostało się paliwo w okresie pomiędzy 15 stycznia, kiedy doszło do wypadku, a 30 stycznia.

Cytująca raport peruwiańska agencja prasowa Andina wskazała, że najwięcej zanieczyszczonych ropą naftową plaż, trzynaście, znajduje się w położonym na północy prowincji Lima dystrykcie Ancon.

Tymczasem jak oszacowało peruwiańskie ministerstwo środowiska, 6 tys. baryłek ropy naftowej, które wydostały się z tankowca, skaziły w sumie 12 km kwadratowych wód przybrzeżnych i plaż przylegających do miejsca katastrofy.

Ze śledztwa wynika, że katastrofa ekologiczna u brzegów Peru jest wynikiem wysokiej i gwałtownej fali, która 15 stycznia uderzyła w tankowiec w pobliżu rafinerii w momencie, kiedy trwał rozładunek paliwa.

Według rządu Peru tragiczne zdarzenie doprowadziło do największej katastrofy ekologicznej w ostatnich latach w tym kraju. Władze potwierdziły znalezienie licznych martwych zwierząt pokrytych ropą.

źródło PAP/ fot. AFP

Zobacz podobne

Przed nami 8. Międzynarodowy Kongres Morski – rejestracja właśnie ruszyła

BS

Premier: Szczecin ze Świnoujściem staje się coraz bardziej hubem technologiczno-energetycznym Polski

AB

Ukraina/ Rosja przerwała poszukiwania strąconego amerykańskiego drona na Morzu Czarnym

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie