Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja

Projektowanie i budowa morskich systemów energetycznych – nowa specjalność na WIMiO

Już od lutego w ramach kierunku Oceanotechnika, na studiach magisterskich będzie można wybrać specjalność „Projektowanie i budowa morskich systemów energetycznych”. Została ona uruchomiona w Instytucie Oceanotechniki i Okrętownictwa Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej.

– To pierwszy taka specjalność w Polsce, który będzie przygotowywał absolwentów do prac projektowych w zakresie morskiej energetyki wiatrowej – zaznacza prof. Wojciech Litwin, dyrektor Instytutu Oceanotechniki i Okrętownictwa. – Wpisuje się on doskonale w aktualne trendy energetyczne i mamy nadzieję, że zainteresuje naszych studentów.

Specjalność będzie prowadzona przy współpracy pracowników naukowych i specjalistów z energetyki wiatrowej z Politechniki Gdańskiej, Duńskiego Uniwersytetu Technicznego (Danish Technical University – DTU), Instytutu Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk (IMP-PAN), a także PGE Baltica, na podstawie porozumienia podpisanego w maju 2021. Porozumienie to dotyczy współpracy zarówno w zakresie badań naukowych jak i kształcenia w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. PGE Baltica pełni rolę nie tylko partnera przemysłowego, lecz także jest patronem specjalności. W ramach tej współpracy planowane są m. in. stypendia dla najlepszych studentów (w wysokości 2500 zł miesięcznie), staże przemysłowe w PGE Baltica, wizyty studyjne i wyjazdy na farmy wiatrowe PGE. Wybrane wykłady będą prowadzone przez profesorów wizytujących z DTU, profesorów IMP-PAN oraz doświadczonych praktyków z PGE Baltica. Prace dyplomowe i projekty zespołowe będą prowadzone we współpracy z partnerami przemysłowymi.

źródło pg.edu/ fot. shutterstock

Zobacz podobne

Pierwszy statek z ukraińską rudą wypłynął z portu Świnoujście

KM

NATO zacieśnia kontrolę nad Morzem Bałtyckim komplikując tranzyt Marynarki Wojennej Rosji

PL

Ruszył remont molo w Brzeźnie

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie