Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja

Projektowanie i budowa morskich systemów energetycznych – nowa specjalność na WIMiO

Już od lutego w ramach kierunku Oceanotechnika, na studiach magisterskich będzie można wybrać specjalność „Projektowanie i budowa morskich systemów energetycznych”. Została ona uruchomiona w Instytucie Oceanotechniki i Okrętownictwa Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej.

– To pierwszy taka specjalność w Polsce, który będzie przygotowywał absolwentów do prac projektowych w zakresie morskiej energetyki wiatrowej – zaznacza prof. Wojciech Litwin, dyrektor Instytutu Oceanotechniki i Okrętownictwa. – Wpisuje się on doskonale w aktualne trendy energetyczne i mamy nadzieję, że zainteresuje naszych studentów.

Specjalność będzie prowadzona przy współpracy pracowników naukowych i specjalistów z energetyki wiatrowej z Politechniki Gdańskiej, Duńskiego Uniwersytetu Technicznego (Danish Technical University – DTU), Instytutu Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk (IMP-PAN), a także PGE Baltica, na podstawie porozumienia podpisanego w maju 2021. Porozumienie to dotyczy współpracy zarówno w zakresie badań naukowych jak i kształcenia w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. PGE Baltica pełni rolę nie tylko partnera przemysłowego, lecz także jest patronem specjalności. W ramach tej współpracy planowane są m. in. stypendia dla najlepszych studentów (w wysokości 2500 zł miesięcznie), staże przemysłowe w PGE Baltica, wizyty studyjne i wyjazdy na farmy wiatrowe PGE. Wybrane wykłady będą prowadzone przez profesorów wizytujących z DTU, profesorów IMP-PAN oraz doświadczonych praktyków z PGE Baltica. Prace dyplomowe i projekty zespołowe będą prowadzone we współpracy z partnerami przemysłowymi.

źródło pg.edu/ fot. shutterstock

Zobacz podobne

Ostatni rejs „Daru Pomorza”

PL

Ukraina/ Naftohaz skarży do KE działania Gazpromu

AZ

Eksplozje na rosyjskich okrętach. Płonie następca krążownika Moskwa?

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie