Polski Portal Morski
Aktualności

W gdańskim porcie jachtowym trwa wzmacnianie nabrzeży

Przy ul. Przełom 22 trwają prace związane z rozbudową i modernizacją mariny. Po zakończeniu prac rozbiórkowych wszystkich drewnianych pomostów i zniszczonych pali cumowniczych, rozpoczęły się prace związane ze wzmacnianiem nabrzeży. Obecnie wykonywane są wzdłuż nich ścianki szczelne.

Przystań jachtowa Górki Zachodnie służy jako całoroczne miejsce postoju rekreacyjnych jednostek pływających i umożliwia ich właścicielom oraz armatorom możliwość korzystania z zaplecza sanitarnego, socjalnego oraz serwisowego. Na terenie przystani działalność statutową prowadzi Jachtklub Stoczni Gdańskiej – jako organizacja pożytku publicznego. Przystań jachtowa jest wykorzystywana także jako miejsce organizowania regat oraz szkolenia dzieci i młodzieży. Obecnie, ze względy na prowadzone prace budowlane, jednostki zostały przeniesione do innych portów bądź obiektów, w których przetrzymywane są w okresie zimowym.

Port jachtowy przy ul. Przełom powstawał w latach 1967/69. Choć cieszy się niesłabnącą popularnością wśród żeglarzy, to jego infrastruktura i estetyka wymagały już poważnych zmian.

Przebudowę portu podzielono na dwa etapy. Po zakończeniu prac w pierwszym etapie, na terenie portu będzie mogło cumować ponad 180 jednostek pływających, czyli o 50 proc. więcej niż dotąd. W ramach projektu powstanie niezbędna infrastruktura portu jachtowego, na którą składać się będą żelbetowe pomosty, nabrzeża oraz falochron pływający. Przebudowane zostaną także sieci wodociągowe, kanalizacyjne i deszczowe.

W zakresie inwestycji znalazło się także przebudowanie nabrzeży „W”, „S” (obejmujące m.in. wykonanie ścian oporowych – przeciwpowodziowych będących częścią nabrzeży), przebudowę nabrzeża (pomostu) „N” i pirsu „E”. Poza tym pomosty zostaną wyposażone w pachoły cumownicze, drabinki wyłazowe, odbojnice, stojaki na koło ratunkowe i postumenty oświetleniowe.

Przetarg na realizację tej inwestycji wygrała spółka NDI SA z Sopotu, która wyceniła swoje prace na blisko 18,6 mln złotych. Roboty budowlane rozpoczęły się we wrześniu 2021 r. i powinny potrwać, zgodnie z umową, 12 miesięcy.

W ramach tego projektu nie przewidziano modernizacji znajdujących się na terenie tej przystani hangarów, w których m.in. naprawiane są żaglówki. Niewiele robót prowadzonych bowiem będzie w tym etapie na lądzie. Projekt inwestycji zakłada jedynie wymianę uzbrojenia terenu – do pomostów, miejsc cumowania, doprowadzone zostaną media, czyli energia, woda i odbiór ścieków. Mało atrakcyjna obecnie droga dojazdowa prowadząca do przystani zostanie przebudowana i zmodernizowana także w drugim etapie realizacji projektu.

Przedsięwzięcie zostało ujęte do realizacji w ramach programu strategicznego Województwa Pomorskiego pn. „Rozwój oferty turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej”. Ponadto budowa przystani żeglarskiej będzie współfinansowana ze środków unijnych, w ramach Osi Priorytetowej 8 Konwersja Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dla działania nr 8.4. Wsparcie walorów atrakcyjności dziedzictwa przyrodniczego.

Źródło/fot.: https://www.gdansk.pl/wiadomosci/krakowiec-gorki-zachodnie-w-gdanskim-porcie-jachtowym-trwa-wzmacnianie-nabrzezy,a,213838

Zobacz podobne

Nowe ładunki z Ukrainy w Porcie Gdańskim Eksploatacja S.A.

KM

Odsłonięcie pomnika inż. Tadeusza Wendy

BS

Tajemnice piątego patrolu ORP Orzeł

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie