Polski Portal Morski
Aktualności

Podpisano porozumienie o współpracy przy budowie zbiornika Bzin w Skarżysku-Kamiennej

PGW Wody Polskie, Województwo Świętokrzyskie i Gmina Skarżysko-Kamienna podpisały porozumienie o współpracy na każdym etapie przygotowania i realizacji inwestycji.

– To kolejny ważny krok na drodze do realizacji sztandarowego projektu dla Skarżyska-Kamiennej, Województwa Świętokrzyskiego i Wód Polskich. Zbiornik Bzin jest jednym z elementów programowych działań na rzecz rozwoju retencji w Polsce – powiedział Grzegorz Witkowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

 – Musimy dbać o zasoby wodne, retencjonować wodę i przeciwdziałać powodzi. Realizacja zbiornika Bzin jest w gronie priorytetowych inwestycji województwa świętokrzyskiego. Podpisane porozumienie pozwala na uruchomienie ponad 12 mln euro z funduszy Marszałka Województwa Świętokrzyskiego na prace przygotowawcze – dodał Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

– To kolejny zbiornik budowany przez Wody Polskie. Wpisuje się on w nasze cele strategiczne – zapewnienie odpowiedniej ilości i jakości wody, przeciwdziałanie suszy i powodzi oraz troskę o środowisko naturalne. Zbiornik Bzin będzie wielofunkcyjny, zapewni zarówno bezpieczeństwo wodne, jak i będzie mógł być wykorzystywany gospodarczo – podkreślił Krzysztof Woś, Zastępca Prezesa PGW Wody Polskie ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą

– Cieszę się, że współpraca z Wodami Polskimi i Województwem Świętokrzyskim dobrze się układa. Jestem przekonany, że wspólnymi siłami uda nam się zrealizować tę potrzebną inwestycję – podsumował Konrad Krönig, Prezydent Miasta Skarżysko-Kamienna.

Wielofunkcyjny zbiornik retencyjny Bzin na rzece Kamiennej

Budowa nowego, wielofunkcyjnego zbiornika wodnego Bzin w Skarżysku-Kamiennej jest ważną inwestycją dla lokalnej społeczności. Zbiornik o  długości około 3,3 km, będzie miał niemal 95 ha powierzchni. Jego zadaniami będą, m.in.:

  • retencja powodziowa w okresie wezbrań – wykorzystany będzie do transformacji fali powodziowej rzeki Kamienna w Skarżysku-Kamiennej, a także na odcinku do Zbiornika Brody
  • retencja wody dla celów gospodarczych i pokrycia niedoborów wody w rzece poniżej zbiornika w okresach suszy
  • poprawienie bilansu wodnego w zlewni poniżej zbiornika
  • cele rekreacyjne i rozwój agroturystyki
  • wykorzystanie energetyczne
  • zabezpieczenie wody do celów pożarowych

19 sierpnia 2021 r. miało miejsce inauguracyjne spotkanie zespołu koordynacyjno-eksperckiego ds. budowy zbiornika wodnego Bzin na Kamiennej w Skarżysku-Kamiennej. Powołany zespół zajmuje się pozyskaniem finansowania, a także ułożeniem ścieżki inwestycyjnej. Tworzą go eksperci z Wód Polskich, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska czy Polskiej Akademii Nauk.

Wody Polskie będą pełniły wiodącą rolę na każdym etapie przygotowania i realizacji inwestycji. Zarząd Województwa Świętokrzyskiego wpisał tę inwestycję na listę przedsięwzięć priorytetowych do sfinansowania w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego na lata 2021-2027, w którym Województwo Świętokrzyskie pełni rolę Instytucji Zarządzającej Programem Regionalnym na lata 2021-2027. Gmina Skarżysko-Kamienna zobowiązuje się nieodpłatnie udostępnić posiadane dokumenty i opracować informacje niezbędne do realizacji inwestycji.

IMG 1783

Źródło: Wody Polskie Fot.: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Zobacz podobne

Efekt skali zapewni opłacalność inwestycji w wiatraki na Bałtyku

BS

Urząd Morski w Gdyni przekazał Zarządowi Portu Ustka do użytkowania teren o powierzchni ponad dwóch hektarów

BS

Światowy rekord w locie nad Atlantykiem

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie