Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Ważne

Minister Moskwa: chcemy zamknięcia Nord Streamów i zawieszenie ETS

Polska na nadzwyczajnej radzie ministrów ds. energii UE w poniedziałek będzie oczekiwać deklaracji Niemiec o ostatecznym końcu Nord Stream 2, będzie też postulować koniec Nord Stream 1 oraz zawieszenie systemu ETS – poinformowała minister klimatu Anna Moskwa.

Będziemy postulować ostateczne zakończenie projektu Nord Stream 2, który w deklaracjach Niemiec jest zawieszony – powiedziała dziennikarzom szefowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska przed wylotem do Brukseli. „To jest za mało, chcemy usłyszeć deklarację, że ten projekt poszedł w zapomnienie, że już go nie będzie, że nie jest to zawieszenie na czas konfliktu i element negocjacji z Rosją” – wyjaśniła Anna Moskwa. „Chcemy też usłyszeć, że nie ma już Nord Stream 1” – dodała.

Polska będzie też domagać się zawieszenia systemu handlu emisjami EU-ETS. „Na pewno będziemy postulować zawieszenie systemu ETS do czasu zakończenia kryzysu. Nie wyobrażamy sobie, że w sytuacji kryzysu europejskiego, ale i światowego, nasze spółki będą ponosiły duże koszty związane z emisjami. Absolutnie nie jest na to czas” – oświadczyła minister.

Jak dodała, Polska chce też postulować, by KE przygotowała konsekwentny plan uniezależnienia się od wszystkich surowców rosyjskich. My jesteśmy na ten plan przygotowani, m.in. dzięki Baltic Pipe – oświadczyła Anna Moskwa. Gdyby dziś zaszła konieczność funkcjonowania w niezależności od Federacji Rosyjskiej i odcięcia się od tego źródła dostaw, jesteśmy na to gotowi – dodała.

Minister Moskwa dodała, że Polska oferuje we wszystkich obszarach koordynację pomocy dla Ukrainy – również w wymiarze energetycznym. „Jesteśmy gotowi zadbać o bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy w czasie wojny, ale też i po wojnie pomóc odbudować infrastrukturę” – powiedziała

źródło PAP/ fot.123RF/PICSEL

Zobacz podobne

Gaz-System: interkonektor ze Słowacją ruszy latem

BS

Od źródeł Wisły do Gdańska. Wyjątkowy projekt „Czysta Wisła – Why Not” z finałem w sobotę

KM

Terminal głębokowodny w Świnoujściu. Lokalizacja siłą tego projektu!

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie