Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko Ważne

Sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym

Wyspa Estyjska – bo tak nazwać się będzie sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym – ma być gotowa w czerwcu 2022, ale jej usypywanie potrwa jeszcze 10 lat. 

Wyspa, która powstaje przy okazji przekopu Mierzei Wiślanej, znajduje się wysokości Przebrna – 4,5 km na południowy wschód od kanału przez Mierzeję Wiślaną oraz na wschód od toru wodnego na Zalewie Wiślanym.

Wyspę wypełni urobek z pogłębianych torów wodnych na Zalewie Wiślanym i rzece Elbląg. Jej wielkość to 181 hektarów a podczas realizacji inwestycji zostanie wbudowane 442 000 m³ gruntu do zasypu sztucznej wyspy, co daje objętość 118 basenów olimpijskich.

Aktualnie wyspa jest już prawie ukończona pogrążono ponad 10,7 tys. mb ścianek szczelnych. To ponad 99% zaplanowanych. Wykonano też 1376 sztuk ściągów, czyli również 99% tego typu prac. 

Docelowo przestrzeń ta ma się stać rajem dla ptaków, które już ją odwiedzają.

Za inwestycję odpowiada, podobnie jak za I etap przekopu Mierzei Wiślanej, konsorcjum sopockiej spółki NDI i belgijskiej Besix.

źródło NDI, media, / fot. NDI/Besix

Zobacz podobne

Ukraina/ Marynarka wojenna otrzymała dwa kutry patrolowe od USA

BS

Przebudowa Falochronów w Mrzeżynie

BS

Fuzja Orlenu i Lotosu coraz bliżej

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie