Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko Ważne

Sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym

Wyspa Estyjska – bo tak nazwać się będzie sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym – ma być gotowa w czerwcu 2022, ale jej usypywanie potrwa jeszcze 10 lat. 

Wyspa, która powstaje przy okazji przekopu Mierzei Wiślanej, znajduje się wysokości Przebrna – 4,5 km na południowy wschód od kanału przez Mierzeję Wiślaną oraz na wschód od toru wodnego na Zalewie Wiślanym.

Wyspę wypełni urobek z pogłębianych torów wodnych na Zalewie Wiślanym i rzece Elbląg. Jej wielkość to 181 hektarów a podczas realizacji inwestycji zostanie wbudowane 442 000 m³ gruntu do zasypu sztucznej wyspy, co daje objętość 118 basenów olimpijskich.

Aktualnie wyspa jest już prawie ukończona pogrążono ponad 10,7 tys. mb ścianek szczelnych. To ponad 99% zaplanowanych. Wykonano też 1376 sztuk ściągów, czyli również 99% tego typu prac. 

Docelowo przestrzeń ta ma się stać rajem dla ptaków, które już ją odwiedzają.

Za inwestycję odpowiada, podobnie jak za I etap przekopu Mierzei Wiślanej, konsorcjum sopockiej spółki NDI i belgijskiej Besix.

źródło NDI, media, / fot. NDI/Besix

Zobacz podobne

Wznowiono dostawy gazu z Rosji do Niemiec gazociągiem Nord Stream 1

BS

Rusza projektowanie morskiej farmy wiatrowej PKN Orlen na Morzu Bałtyckim

Autor

Przebudowa Nabrzeża Norweskiego w Porcie Gdynia

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie