Plaża braci Kozłowskich to jedna z najpopularniejszych plaż w latach trzydziestych. Modnie było się tam opalać, zjeść kolację w przybrzeżnej restauracji, a wieczorem wybrać się na potańcówkę. W gorące dni, kolejki do kas ciągnęły się nawet do kilkuset metrów. Wstęp na plażę kosztował 50 groszy.
Prywatna plaża Braci Kozłowskich była położona na wysokości Saskiej Kępy. Otwarta została przez działacza społecznego, nauczyciela i członka Warszawskiego Towarzystwa Gimnastycznego Władysława Kozłowskiego oraz jego brata Ignacego już w 1898 roku.
Plaża wyróżniała się podobno wyjątkową jak na tamte czasy infrastrukturą. Spragnieni kąpieli słonecznych warszawiacy mogli korzystać z zadbanego i strzeżonego kąpieliska. Na jej terenie znajdowały się drewniane baseny z bezpiecznym dnem, przez które przepływała czysta wiślana woda. Do dyspozycji gości były również szatnie i łazienki, strzelnica, czytelnia, publiczny telefon, stół do bilarda, fryzjer i restauracja, a gościom na plaż przygrywała orkiestra. Wieczorami organizowane były zaś potańcówki. Ponieważ plaża znajdowała się po prawej stronie Wisły na południe od mostu Poniatowskiego, jej gości dowoziły z okolic mostu prywatne autobusy.
Obecnie w miejscu plaży znajdują się baseny przy Wale Miedzeszyńskim, po przedwojennych zabudowaniach nie został ślad.
źródło: media / fot. NAC