Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Ważne

Baltic Pipe podłączony do Europipe II. Norweski gaz popłynie do Danii i Polski

Odcinek Korytarza Norweskiego na Morzu Północnym został włeśnie ukończony. Oznacza to że nowreski gazociąg połączył sie z gazociągiem Baltic Pipe. Ukończone prace na Morzu Północnym pozwolą na przesył gazu z Norwegii poprzez Danię i dalej do Polski.

W miniony weekend rurociąg został podłączony do norweskiego gazociągu Europipe II, poinformował Energinet , duński operator sieci przesyłowych gazu i energii elektrycznej w Danii. Dzięki temu gaz może popłynąć nowym gazociągiem o długości ponad 120 km do terminalu odbiorczego w Nybro koło Varde w Danii oraz do Niechorza i Pogorzelicy w gminie Rewal w Polsce.

Prace budowalne rozpoczęto w 2020 r. Wpinka systemu duńskiego do norweskiego jest możliwa poprzez zainstalowanie kolektora, łączącego dwa gazociągi. Kolektor ten nazywany jest PLEM – Pipeline End Manifold.

Duńczycy podkreślają jednak, że minie jeszcze kilka miesięcy, zanim konsumenci będą mogli skorzystać z norweskiego gazu. Jak dotychczas Dania nie była połączona z gazowym systemem przesyłowym Norwegii. Najpierw musi zostać ukończona rozbudowa norweskiego terminalu odbiorczego w Nybro, który przesyła gaz poprzez gazociąg Europipe II dalej do Europy. Prace budowalne za pozostałymi elementami Korytarza Norweskiego trwają. W Danii trwa budowa lądowych odcinków gazociągu. Oddanie do użytku częściowego przesyłu gazu przez Baltic Pipe planowane jest na październik 2022 r., a pełne na 1 stycznia 2023 r. Wówczas ma być gotowa pełna moc tej infrastruktury sięgającą 10 mld m sześc.

źródło media, Energinet/ fot. Baltic Pipe

Zobacz podobne

Na Bliskim Wschodzie rozpoczęły się największe manewry morskich bezzałogowców

KM

Pierwszy ładunek skroplonego gazu ziemnego dostarczony tankowcem wyczarterowanym przez PGNiG

KM

PERN uzyskał certyfikat w obszarze odnawialnych źródeł energii

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie