Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Ważne

Baltic Pipe podłączony do Europipe II. Norweski gaz popłynie do Danii i Polski

Odcinek Korytarza Norweskiego na Morzu Północnym został włeśnie ukończony. Oznacza to że nowreski gazociąg połączył sie z gazociągiem Baltic Pipe. Ukończone prace na Morzu Północnym pozwolą na przesył gazu z Norwegii poprzez Danię i dalej do Polski.

W miniony weekend rurociąg został podłączony do norweskiego gazociągu Europipe II, poinformował Energinet , duński operator sieci przesyłowych gazu i energii elektrycznej w Danii. Dzięki temu gaz może popłynąć nowym gazociągiem o długości ponad 120 km do terminalu odbiorczego w Nybro koło Varde w Danii oraz do Niechorza i Pogorzelicy w gminie Rewal w Polsce.

Prace budowalne rozpoczęto w 2020 r. Wpinka systemu duńskiego do norweskiego jest możliwa poprzez zainstalowanie kolektora, łączącego dwa gazociągi. Kolektor ten nazywany jest PLEM – Pipeline End Manifold.

Duńczycy podkreślają jednak, że minie jeszcze kilka miesięcy, zanim konsumenci będą mogli skorzystać z norweskiego gazu. Jak dotychczas Dania nie była połączona z gazowym systemem przesyłowym Norwegii. Najpierw musi zostać ukończona rozbudowa norweskiego terminalu odbiorczego w Nybro, który przesyła gaz poprzez gazociąg Europipe II dalej do Europy. Prace budowalne za pozostałymi elementami Korytarza Norweskiego trwają. W Danii trwa budowa lądowych odcinków gazociągu. Oddanie do użytku częściowego przesyłu gazu przez Baltic Pipe planowane jest na październik 2022 r., a pełne na 1 stycznia 2023 r. Wówczas ma być gotowa pełna moc tej infrastruktury sięgającą 10 mld m sześc.

źródło media, Energinet/ fot. Baltic Pipe

Zobacz podobne

Putin: na okręt USA na Morzu Czarnym możemy spojrzeć przez celownik

BS

USA/ Biały Dom powołał krytyka Nord Stream 2 do nadzorowania umowy z Niemcami

BS

Świnoujście. Absolwenci Zespołu Szkół Morskich z przyszłością!

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie