Polski Portal Morski
Aktualności Porty Ważne

Amerykański okręt cumuje przy gdyńskim nabrzeżu

Amerykański niszczyciel rakietowy USS Gravely cumuje w gdyńskim porcie. Jak dowiedziała się PAP, jednostka uzupełnia zapasy.

„Okręt amerykańskiej Marynarki Wojennej, niszczyciel rakietowy USS Gravely wszedł wczoraj do portu w Gdyni celem uzupełnienia zapasów” – przekazała rzeczniczka prasowa 3. Flotylli Okrętów im. kmdr. Bolesława Romanowskiego kmdr ppor. Anna Sech.

Jednostka cumuje przy Nabrzeżu Francuskim. W piątek prawdopodobnie opuści gdyński port.

To nie pierwsza wizyta USS Gravely w Gdyni. W 2019 r., amerykański niszczyciel rakietowy cumował przy Nabrzeżu Francuskim i był udostępniony dla zwiedzających.

Amerykański okręt przeznaczony jest do uzupełniania krążowników AEGIS typu Ticonderoga w obronie przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

Zespół Badań i Analiz Militarnych wydający czasopisma o tematyce militarnej napisał, że „USS Gravely operuje na Bałtyku w ramach amerykańskiego wsparcia dla europejskich sojuszników w dobie potencjalnego zagrożenia ze strony Federacji Rosyjskiej, współpracując w tym czasie m.in. z jednostkami NATO-wskiego zespołu SNMG-1”.

SNMG-1 to Stała Grupa Morska NATO 1, jest jedną ze stałych morskich sił natychmiastowej reakcji NATO. Składa się z czterech do sześciu niszczycieli i fregat. Jego rolą jest zapewnienie NATO zdolności natychmiastowej reakcji operacyjnej.

źródło PAP/ fot. seaforces

Zobacz podobne

Gdańsk/ GLP Poland zbuduje kolejny obiekt w Pomorskim Centrum Logistycznym

AB

Wyjątkowy bieg w Porcie Wojennym Gdynia

BS

Port Zewnętrzny czyli największa inwestycja w historii w Portu Gdynia

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie