Polski Portal Morski
Aktualności

Pierwszy z epizodów manewrów SAREX-22 zakończony

Pierwszy z epizodów manewrów SAREX-22 zakładał, że załoga śmigłowca ratowniczego W-3 WARM (Lotniczy Zespół Poszukiwawczo-Ratowniczy nr 6 z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego z Darłowa) po podjęciu poszkodowanych z kutra na morzu, otrzymała zadanie przetransportowania ich do szpitala w Goleniowie (woj. zachodniopomorskie).

W trakcie lotu doszło do awarii maszyny i lądowania w terenie przygodnym. Sygnał o zdarzeniu dotarł do ARCC (ang. Aeronautical Rescue Coordination Centre) czyli Cywilno-Wojskowego Ośrodka Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego w Warszawie, który zgodnie z procedurami był odpowiedzialny za prowadzenie dalszych działań poszukiwawczo – ratowniczych. 

Ośrodek jest elementem służby ASAR (ang. Aeronautical Search and Rescue), a jego zadaniem jest poszukiwanie statków powietrznych, mogących znajdować się w niebezpieczeństwie, a także niesienie pomocy pasażerom, załogom i innym osobom poszkodowanym w zdarzeniach lotniczych. Służba jest zapewniona wszystkim potrzebującym w granicach polskiego rejonu informacji powietrznej FIR (ang. Flight Information Region). Do dyspozycji ARCC pozostają rozmieszczone w siedmiu bazach na terenie Polski Lotnicze Zespoły Poszukiwawczo-Ratownicze (LZPR), dysponujące śmigłowcami ratowniczymi oraz samolotem patrolowym M28 Bryza. 

W działaniach poszukiwawczych udział wziął samolot patrolowo-rozpoznawczy M28B 1R Bryza z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego, który po odnalezieniu miejsca zdarzenia przekazał służbom pozycję poszukiwanego śmigłowca.  

W dalszych kolejności w akcję zostali zaangażowani: Żandarmeria Wojskowa, Naziemny Zespół Poszukiwawczo-Ratowniczy z 14 Brygady Obrony Terytorialnej oraz jednostki układu pozamilitarnego m. in. Państwowa Straż Pożarna, którzy udzielili niezbędnej pomocy poszkodowanym oraz załodze. 

Źródło/fot.: Wojsko Polskie

Zobacz podobne

Morawiecki: dzięki energetyce odnawialnej uniezależnimy się od „ruskiej” ropy i gazu

BS

Sześć firm zainteresowanych przebudową portu we Fromborku nad Zalewem Wiślanym

KM

Bezpieczeństwo…Kartele często wykorzystują statki do przemytu narkotyków

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie