Polski Portal Morski
Aktualności

USS Kearsarge wpłynął na Bałtyk

USS „Kearsarge” to okręt desantowy typu Wasp wyprodukowany dla Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Ich pokład jest przystosowany do transportu i startu helikopterów oraz samolotów pionowego startu.

Pierwszy okręt typu Wasp wszedł do służby w 1989 r. Łącznie wyprodukowano osiem okrętów tego typu, a USS „Kearsarge” jest trzecim z nich. Do służby wszedł w 1993 r. Wszystkie okręty typu Wasp swoje nazwy otrzymały po nazwach amerykańskich lotniskowców okresu II wojny światowej. Zostały zbudowane w stoczni Ingalls Shipbuildingw Pascagoula.

W konstrukcji przypominają lotniskowce, ale są uniwersalnymi okrętami desantowymi. Służą przede wszystkim do dokonywania uderzeń z morza lub wywalczania lokalnej przewagi powietrznej. Stąd na pokładzie mogą, poza załogą, pomieścić dodatkowo 2000 żołnierzy piechoty morskiej. Na ich pokładzie może znaleźć się nawet 42 śmigłowców lub 20 samolotów pionowego startu uzupełnionych o śmigłowce do zwalczania okrętów podwodnych. Mają również dok umożliwiający przenoszenie barek desantowych i poduszkowców. Jego wielkość można porównać do wielkości francuskiego atomowego lotniskowca „Charles de Gaulle” (wyporność 40 600 t)

źródło https://historia.org.pl/2022/05/14/uss-kearsarge-wplynal-na-baltyk-to-amerykanski-okret-desantowy-o-mozliwosciach-lotniskowca/

/ fot. USS Navy

Zobacz podobne

USA/ Pentagon: mamy dane sugerujące, że Rosja rozpoczęła desant morski pod Mariupolem 

BS

Władze Kanału Sueskiego: podczas operacji ratowania Ever Given zginął człowiek

AB

Rośnie rola Bałtyku i polskiej Marynarki Wojennej

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie