Polski Portal Morski
Aktualności Żegluga

18 maja Międzynarodowym Dniem Kobiet w Żegludze

Zgromadzenie Międzynarodowej Organizacji Morskiej przyjęło rezolucję, ogłaszającą Międzynarodowy Dzień Kobiet w Żegludze, który ma być obchodzony 18 maja każdego roku.

Obchody mają na celu promowanie rekrutacji, zatrzymywania i trwałego zatrudnienia kobiet w sektorze morskim, podniesienie rangi kobiet w sektorze morskim, wzmocnienie zaangażowania IMO w realizację celu 5. ONZ Zrównoważonego Rozwoju (równość płci) oraz wspierać prace zapobiegające obecnej nierównowadze płci w zatrudnieniu na morzu.

Rezolucja zachęca państwa członkowskie IMO, przemysł morski i wszystkie inne podmioty zaangażowane w żeglugę do promowania i świętowania Międzynarodowego Dnia Kobiet w Morzu w odpowiedni i znaczący sposób.

Sekretarz Generalny IMO Kitack Lim powiedział: „Ten dzień dla kobiet na morzu będzie przedłużeniem wysiłków na rzecz osiągnięcia 5. celu zrównoważonego rozwoju w zakresie równości płci. Jest to doskonała kontynuacja tematu z 2019 r., dotyczącego wzmocnienia pozycji kobiet na morzu i rezolucji Zgromadzenia przyjętej w 2019 r. Cieszę się, że państwa członkowskie przyłączyły się do apelu o stworzenie środowiska bez barier dla kobiet, tak aby wszystkie kobiety mogły w pełni, bezpiecznie i bez przeszkód uczestniczyć w działaniach społeczności morskiej, w tym żeglugi morskiej i w przemyśle morskim”

Propozycja ustanowienia Międzynarodowego Dnia Kobiet na Morzu została zatwierdzona przez Komitet Współpracy Technicznej (TC) IMO we wrześniu 2021 r., a następnie zatwierdzona przez Radę IMO w listopadzie 2021 r.

źródło / fot. umgdy

Zobacz podobne

MSR Gryfia: konferencja z ministrem Markiem Gróbarczykiem

Autor

Rosjanie wycofują okręty. Tworzy się „nowy front” na wojnie

KM

Unia Europejska i Oman przeprowadziły wspólne ćwiczenia wojskowe na Morzu Arabskim

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie