Polski Portal Morski
Aktualności

NATO płynie na Bałtyk

W największych w tym roku ćwiczeniach morskich na Morzu Bałtyckim „Baltops 22” weźmie udział 45 okrętów i 75 samolotów z 14 krajów NATO oraz aspirujące do sojuszu Szwecja i Finlandia – informuje we wtorek „Rzeczpospolita”.

Gospodarzem rozpoczynających się 5 czerwca ćwiczeń z udziałem 7 tys. żołnierzy są Szwedzi, którzy obchodzą 500. rocznicę utworzenia marynarki wojennej. Zaplanowane są m.in.: desant, wykrywanie okrętów podwodnych, niszczenie min, a także akcja ratunkowa z okrętu.

„Rz” powołując się na dowództwo szwedzkich sił zbrojnych podaje, że ćwiczenia odbędą się nie tylko na morzu, ale też na przybrzeżnych poligonach w Niemczech, Szwecji, Polsce i krajach bałtyckich. Szwecja wystawi okręt podwodny, dwie korwety Visby, dwa okręty rozminowywania, cztery samoloty bojowe, dwa śmigłowce i ponad 500 żołnierzy ze sztabu Marynarki Wojennej i dowództw flotylli.

Z informacji, które redakcja otrzymała z polskiego Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, wynika, że w manewrach tych wezmą udział okręty z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża: okręt transportowo-minowy ORP „Toruń” oraz dwa trałowce ORP „Wdzydze” oraz ORP „Drużno”. Dodatkowo oficerowie Marynarki Wojennej zasilą skład sztabu ćwiczących jednostek oraz kierownictwo ćwiczenia z siedzibą STRIKFORNATO w Portugalii.

źródło PAP /fot. Jesper Olsson https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1216486

Zobacz podobne

ZMPSiŚ. „To ogromna szansa rozwojowa”. Trwają poszukiwania inwestora

AB

Gdańsk: Trwa poszerzanie plaży w Brzeźnie; zniknie hałda piasku po wcześniejszych pracach

KM

XII Edycja Funduszu Naturalnej Energii. GAZ – SYSTEM przekaże granty na projekty ekologiczne

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie