Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

W Sztokholmie 40 okrętów NATO przed ćwiczeniami Baltops; obchody 500-lecia szwedzkiej floty

Do Sztokholmu przed rozpoczynającymi się w niedzielę ćwiczeniami Baltops zawinęło 40 okrętów państw NATO oraz sojuszników, w tym mierzący 260 metrów amerykański desantowiec USS Kearsarge. Od soboty szwedzka marynarka wojenna świętuje swoje 500-lecie.

Według ministra obrony Szwecji Petera Hultqvista obecność na jubileuszu tak silnej reprezentacji zaprzyjaźnionych armii jest „wyraźnym sygnałem wsparcia dla członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO”.

Przebywający w Sztokholmie dowódca VI Floty USA wiceadmirał Eugene H. Black przyznał w sobotę na konferencji prasowej, że udział wojsk amerykańskich we wspólnych ćwiczeniach Baltops na Morzu Bałtyckim jest również formą ochrony Szwecji i Finlandii przed groźbami ze strony Rosji.

Black określił szwedzką marynarkę wojenną jako „jedną z najlepszych na świecie”, która specjalizuje się m.in. w działaniach okrętów podwodnych na trudnych wodach. U wybrzeży Szwecji znajduje się 200 tys. skalistych wysp. „Marynarka wojenna USA ma raczej doświadczenie w operacjach na otwartym morzu. Dzięki wejściu Szwecji do NATO nasza współpraca osiągnie jeszcze wyższy poziom” – zauważył wiceadmirał.

Dowódca szwedzkiej marynarki wojennej kontradmirał Ewa Skoog Haslum podkreśliła, że Szwecja już od lat 90. uczestniczy w manewrach Baltops, ale w tym roku ćwiczenia są szczególnie ważne „z uwagi na okoliczności zewnętrzne”. Dla Szwecji to także okazja dostosowania się do standardów NATO” – podkreśliła Skoog Haslum.

Według generała szwedzkich sił zbrojnych Michaela Claessona przed tegorocznymi ćwiczeniami Baltops „mamy inny obraz sytuacji” w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. „Manewry będą bardziej zaawansowane” – zaznaczył.

Baltops 2022 mają potrwać w dniach 5-16 czerwca na środkowym i południowym Bałtyku oraz na poligonach w Polsce, Niemczech oraz krajach bałtyckich. Weźmie w nich udział 40 okrętów, 70 samolotów oraz 7 tys. żołnierzy z 16 państw oraz NATO.

Od soboty w Sztokholmie marynarka wojenna Szwecji świętuje 500-lecie swojego istnienia. Przy muzeum galeonu Waza dla publiczności przygotowano festyn. W tym roku z powodu „wyzwań dotyczących bezpieczeństwa” nie ma jednak możliwości zwiedzania okrętów państw NATO, zakazane jest także robienie zdjęć dronami.

Amerykański okręt desantowy USS Kearsarge zwiedziła w sobotę premier Szwecji Magdalena Andersson.

Za początek szwedzkiej floty uważa się zakup przez króla Gustawa I Wazę 10 okrętów z Lubeki, które zostały dostarczone do Szwecji 7 czerwca 1522 roku.

źródło pap, fot. Wojsko Polskie

Zobacz podobne

Grupa Azoty Police wspiera walkę z COVID-19

Autor

Warszawa/ W Porcie Czerniakowskim powstanie budynek usługowy z bosmanatem

AZ

Tunel w Świnoujściu. Postępy prac są widoczne z tygodnia na tydzień!

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie