Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Lech Kaczynski – zwodowano pierwszy z gazowców dla PGNiG

Pierwszy z gazowców LNG, które będą w czarterze długoterminowym polskiego koncernu PGNiG, wydokowano w południowokoreańskiej stoczni Hyundai Heavy Industries. Statek nosi nazwę Lech Kaczynski i może pomieścić 174 tys. m3 gazu.

Informację o zwodowaniu statku przekazał francuski oddział norweskiego armatora Knutsen OAS Shipping.

Statek może trafić do PGNiG w tym roku

Umowę na czarter dwóch statków Grupa PGNiG zawarła w 2020 r. Na mocy kontraktu polski koncern będzie użytkował statki na wyłączność przez 10 lat. Pod koniec 2021 r. umowę rozszerzono o dwa kolejne statki.

Statki mają być wykorzystywane do transportu skroplonego gazu zamówionego w USA na zasadzie FOB (Free on Board) – czyli z prawem do dostawy surowca w dowolne miejsce świata, a nie do wyznaczonego z góry terminalu.

Portalmorski.pl wskazuje, że statki zamówione przez Knutsena w południowokoreańskiej stoczni Hyundai Heavy Industries kosztowały po około 187,5 mln każdy.

Pierwsza jednostka otrzymała nazwę Lech Kaczynski (bez polskich znaków) i może zostać przekazana jeszcze przed końcem bieżącego roku. Zwodowano ją 4 czerwca.

Kolejny ze statków nazwano Grazyna Gesicka na cześć byłej minister rozwoju regionalnego Grażyny Gęsickiej.

źródło TVP info/ fot.Knutsen OAS Shipping

Zobacz podobne

Jacht „Belfer” z Gdyni wraca do domu z nagrodami

KM

Budowa polskiego koncernu multienergetycznego pozwoliła na ogromne inwestycje

BS

Wydział Nawigacyjny Politechniki Morskiej uzyskał ponownie cenny certyfikat

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie