Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

ONZ chce w dwa tygodnie zebrać 5 mln USD, by zapobiec wielkiemu wyciekowi ropy z tankowca w Jemenie

ONZ rozpoczął zbiórkę internetową, w ramach której chce w ciągu dwóch tygodni zebrać 5 mln dolarów, by zapobiec ogromnemu wyciekowi ropy z tankowca niszczejącego u wybrzeży Jemenu – podaje we wtorek BBC.

Organizacja chce przepompować ponad milion baryłek ropy ze statku FCO Safer, zanim strukturalnie naruszony pływający magazyn surowca pęknie lub eksploduje.

Koordynator działań humanitarnych ONZ w Jemenie David Gressly poinformował, że suma, jaką chce zebrać Organizacja, jest niewielka w zestawieniu z kosztami ewentualnego wycieku. Według oceny ONZ samo oczyszczenie zatrutych terenów z ropy kosztowałoby 20 mld dol. Odtworzenie zasobów ryb w regionie trwałoby 25 lat, a 200 tys. Jemeńczyków straciłoby pracę.

Jeżeli nie zostaną podjęte szybko prace nad przetransportowaniem ropy z tankowca na inny statek, katastrofa „nie tylko będzie możliwa, ale wręcz pewna” – powiedział Gressly.

Statek jest zakotwiczony w regionie Jemenu kontrolowanym przez jemeńską milicję Huti. Trwająca od siedmiu lat wojna w Jemenie sprawiła, że na FCO Safer nie prowadzono prac konserwacyjnych. Szacuje się, że statek może się rozpaść już jesienią.

źródło PAP/ fot. youtube.com/holmakhdar

Zobacz podobne

Gdańsk/ Średniowieczny miłosny artefakt znaleziono w trakcie prac archeologicznych w Żurawiu

AB

Polska staje się liderem na europejskim rynku amunicyjnym

PL

III POWSTANIE ŚLĄSKIE – zwycięstwo z udziałem marynarzy

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie