Polski Portal Morski
Aktualności Extra

Litwa wzmacnia podwodną kontrolę terminalu LNG

Po uszkodzeniu gazociągu Balticconnector, Litwa wzmacnia podwodną kontrolę swego terminalu LNG. Laurynas Kaszcziunas, szef sejmowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony poinformował, że rozpoczęto proces zakupu systemu, który „wzmocni zdolność do kontrolowania zagrożeń pod wodą”.

„Pod koniec roku będziemy mieli zdolności, które pozwolą nam monitorować różne bezzałogowe obiekty pod wodą i zarządzać tymi zagrożeniami” – poinformował Kaszcziunas, którego cytuje agencja BNS. W piątek odbyło się posiedzenie w Sejmie, podczas którego omawiano kwestię ochrony infrastruktury krytycznej.

Polityk powiedział, że systemy bezpieczeństwa są kupowane nie tylko w celu ochrony terminalu LNG, ale także innych firm sektora energetycznego; podkreślił, że kwestie zakupów były omawiane już wcześniej, przed uszkodzeniem gazociągu Balticconnector łączącego Finlandię i Estonię, ale ostatni incydent przyspieszył podjęcie decyzji w tej sprawie.

„Prace trwały już wcześniej. Powtarzające się incydenty na Morzu Bałtyckim w sposób naturalny wzmacniają potrzebę zwiększenia odporności i posiadania w tym celu większej liczby narzędzi” – powiedział Kaszcziunas. Dodał, że „chodzi nie tylko o większą ochronę poszczególnych firm lub obiektów, ale także całego portu w Kłajpedzie”.

„Musimy myśleć o porcie w sposób kompleksowy, ponieważ jest tam nie tylko LNG, ale także inne ważne obiekty, które należy chronić” – podkreślił.

Obawy o bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej wzrosły przed kilkoma tygodniami w wyniku wycieku w gazociągu Balticconnector. Nie wyklucza się, że za uszkodzeniem gazociągu łączącego Finlandię z Estonią stoi Rosja.

Z Wilna Aleksandra Akińczo

Źródło PAP fot. Wikipedia

Zobacz podobne

Rozbudowa portu w Szczecinie za półmetkiem

KM

Co udało się wyciągnąć z Odry po akcji lodołamania?

KM

Ekspert BGK: jesteśmy gotowi oferować finansowanie energetyki jądrowej

JS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie