Polski Portal Morski
Aktualności Kongres Morski

Premier: kwestie omawiane na Kongresie Morskim muszą zostać odczytane w kontekście sytuacji geopolitycznej

Kwestie poruszane na tegorocznym Kongresie Morskim będą musiały zostać odczytane w kontekście zmieniającej się sytuacji geopolitycznej oraz związanych z tym wyzwań – wskazał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników 9. edycji wydarzenia, która rozpoczęła się w środę w Szczecinie.

9. Międzynarodowy Kongres Morski rozpoczął się w środę w Szczecinie. Uczestnicy będą dyskutować w ramach bloków tematycznych m.in. o strategii dla branży morskiej w dobie kryzysu i strategii transportowej Europy. Istotnym tematem debaty mają być kwestie związane z klimatem i ochroną środowiska.

„W programie tegorocznego kongresu znalazło się wiele bardzo istotnych tematów. Państwa uwaga skupia się zarówno na kwestiach rozwoju projektów infrastrukturalnych, perspektywach przemysłu stoczniowego czy śródlądowych drogach wodnych i konieczności szybkiego połączenia ich w sieć europejskich korytarzy transportowych” – napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników kongresu odczytanym przez wojewodę zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego.

Szef rządu podkreślił, że „wszystkie te zadania będą musiały zostać odczytane w kontekście zmieniającej się sytuacji geopolitycznej naszego regionu oraz rodzących się w związku z tym nowych wyzwań”.

W przesłanym liście Morawiecki nawiązał do programu wieloletniego, mającego na celu rozwinięcie uchwalonego przed laty programu rozwoju portów morskich do 2030 roku. Jak wskazał, jego zadaniem będzie „zapewnienie właściwego finansowania inwestycji w naszych portach morskich, z uwzględnieniem światowych kierunków ich rozwoju. Pozwoli nam to uczynić kolejny, ważny i przemyślany krok ku wzmocnieniu gospodarki morskiej” – napisał premier.

Jak dodał „wspomniany programu rozwoju portów morskich do 2030 roku nie jest jedynie dokumentem, lecz wizją, sukcesywnie i dynamicznie wcielaną w życie”. Wskazał też, że w jego ramach uruchamiano kilka kluczowych inwestycji, a dwie z nich są już sfinalizowane.

„Wkrótce do użytku zostanie oddany, jakże potrzebny w obecnej sytuacji międzynarodowej, tor wodny pomiędzy Zalewem Wiślanym a Zatoką Gdańską. Z kolei na Pomorzu Zachodnim zakończyły się niedawno prace nad modernizacją toru wodne Świnoujście-Szczecin” – napisał Morawiecki.

W liście odczytanym przez wojewodę premier nawiązał też do aktualnej sytuacji politycznej, wskazując, że „mierzymy się dziś z końcem pozimnowojennego porządku geopolitycznego, a zarazem początkiem budowy nowego ładu światowego. Przed nami ogromne wyzwanie. Od tego, jak na nie odpowiemy, zależy nasza przyszłość, być może w całym XXI wieku. Wierzę, że nie zabraknie nam woli i odwagi by szukać rozwiązań najlepszych dla Polski” – napisał szef rządu.

„Jestem przekonany, że tą samą droga pójdą też uczestniczy tegorocznego międzynarodowego Kongresu Morskiego, że nie tylko wypracujecie Państwo narzędzia intelektualne, potrzebne do zrozumienia tej nowej rzeczywistości i jej skutków dla branży morskiej, ale przybliżycie nas do wytyczenia najlepszej z możliwych dróg prowadzących nasz kraj i cały region na ścieżkę rozwoju i stabilizacji” – zakończył Morawiecki.

Źródło: PAP Fot.: ZUW

Zobacz podobne

Adamczyk: każdy z Polaków zasługuje na to, aby być beneficjentem inwestycji

AB

Embargo na rosyjską ropę i gaz skłania Orlen, Lotos i PGNiG do zwiększenia wydobycia

KM

Bożonarodzeniowa Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach wystartowała!

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie