Polski Portal Morski
Aktualności Kongres Morski Ważne

9. Międzynarodowy Kongres Morski. M. Gróbarczyk: porty, gospodarka morska, infrastruktura czy armatorzy będą pełnić niezwykle istotną rolę

Porty, gospodarka morska, infrastruktura, czy armatorzy będą pełnić niezwykle istotną rolę – powiedział w nawiązaniu do sytuacji politycznej w Europie wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, otwierając 9. Międzynarodowego Kongres Morski.

Podczas otwarcia 9. Międzynarodowego Kongresu Morskiego sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury Marek Gróbarczyk nawiązał do aktualnej sytuacji politycznej w Europie, nazywając wojnę na Ukrainie „ogromnym wyzwaniem”. Dodał, że porty, gospodarka morska, infrastruktura, czy armatorzy będą pełnić niezwykle istotną rolę.

Dzisiaj przebudowanie tego systemu będzie oparte przede wszystkim o aktywa, które znajdują się na Pomorzu. To trudne i niezwykle odpowiedzialne zadanie, bo w zasadzie właściwie wszystko co wjeżdżało o kołach, po torach, dzisiaj musi przypłynąć – powiedział Gróbarczyk.

Podkreślił, że jest to jednocześnie „ogromna szansa przede wszystkim dla Pomorza, gospodarki morskiej, rozwoju infrastrukturalnego”.

Wiceminister infrastruktury przywołał kluczowe inwestycje, m.in. pogłębienie toru wodnego Szczecin-Świnoujście i rozbudowę gazoportu. Wskazał, że „dzisiaj stajemy przed niezwykle istotnym zadaniem przede wszystkim otwarcia Świnoujścia dla kontenerowców”.

Otwierając 9. Kongres Morski, Gróbarczyk ocenił, że wydarzenie to jest przełomowe.

Jeszcze nigdy nie staliśmy na pewnej krawędzi przełamania się historycznego pewnych stosunków, przede wszystkim obszarów wpływów i w tym momencie roli Polski – dodał.

9. Międzynarodowy Kongres Morski rozpoczął się w środę w Szczecinie. Uczestnicy będą dyskutować w ramach bloków tematycznych m.in. o strategii dla branży morskiej w dobie kryzysu i strategii transportowej Europy. Istotnym tematem debaty mają być kwestie związane z klimatem i ochroną środowiska. Wydarzenie potrwa do czwartku, 30 czerwca.

LINK do relacji: https://www.youtube.com/watch?v=MGv_XbTNMBM

Fot.: ZUW

Zobacz podobne

Rząd zajmie się dziś projektem ustawy dot. wspierania zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego

BS

Dołącz do zespołu budującego falochron dla terminalu regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego (FSRU)

PL

Rusza przetarg na prace przygotowawcze dla stopnia wodnego w Siarzewie

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie