Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

To już 29 w tym roku dostawa LNG do Terminala w Świnoujściu

W weekend do Terminala LNG w Świnoujściu dotarła 177 dostawa dla PGNiG od początku istnienia gazoportu.

Gazowiec AL KHARSAAH dostarczył z Kataru około 120 mln m sześc. gazu ziemnego po regazyfikacji. To 29. dostawa LNG w tym roku.

15 kwietnia 2009 r. Qatargas i PGNiG podpisały Umowę Ramową na dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG) z Kataru do Polski. Zgodnie z umową Qatargas będzie dostarczać PGNiG – na podstawie umowy długoterminowej – 1 mln ton skroplonego gazu ziemnego (LNG) rocznie przez okres 20 lat. Do Świnoujścia dostawy gazu są realizowane gazowcami klasy Q-Flex.

Aktualnie kraje Europy próbują podpisać kontrakt na dostawy gazu m.in. z Katraru. Jednak jak podaje Bloomberg kraj ten usztywnił swoje stanowisko w sprawie zawierania przez kraje Unii Europejskiej 20-letnich kontraktów na dostawy LNG. Europejskie państwa nie chcą tak długich umów z Katarem, tłumacząc, że nie oferuje on tak dużej elastyczności jak eksporterzy z USA, godzący się m.in. na przekierowanie, czy nawet anulowanie dostaw za względnie niewielką opłatą.

Dostawy gazu do terminalu w Polsce rozpoczęły się w 2016 roku. Polska jako jeden z niewielu krajów Unii Europejskiej jest zabezpieczona kilkoma kontraktami na zakup LNG.

źródło PGNiG, media / fot.Gaz System

Zobacz podobne

Budowa systemu ostróg na Półwyspie Helskim

AB

Niespodziewane wyniki ekshumacji przeprowadzonej na Westerplatte

AB

Niemcy przeciwko polskim inwestycjom. Troska o środowisko czy o własne interesy?

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie