Polski Portal Morski
Aktualności

856 mln na budowe infrastruktury pod terminal FSRU w Gdańsku

Rząd zamierza przeznaczyć 856 mln zł na wybudowanie nowego falochronu w Gdańsku, który będzie konieczny dla funkcjonowania gazowego pływającego terminalu regazyfikacyjnego LNG (FSRU) – poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Rada Ministrów przyjęła projekt uchwały dla programu pod nazwą +Budowa Falochronu Osłonowego w Porcie Gdańsk+. 856 mln zł przeznaczamy na tę inwestycję. Będzie ona realizowana w związku z inną inwestycją, polegającą na budowie jednostki regazyfikacyjnej skroplonego gazu ziemnego w Zatoce Gdańskiej – powiedział Weber.

Jak wyjaśnił wiceminister, falochron jest potrzebny do tego, aby jednostkę regazyfikacyjną uruchomić.

Jest to kolejny element zwiększania bezpieczeństwa energetycznego zwiększania dostaw gazu z zewnątrz i tym samym dywersyfikacji energetycznej – stwierdził Weber.

Budowa jest koniecznym warunkiem dla rozwoju dalszych funkcji portowych poprzez stworzenie stanowiska w postaci pływającego terminalu regazyfikacyjnego LNG (FSRU) – do przeładunku gazowców LNG o pojemności ładunkowej do 180 tys. m sześc. oraz przygotowanie nabrzeża do rozładunku gazu na poziomie 6 mld m sześc. rocznie, a w przyszłości wzrost do poziomu docelowego 12 mld m sześc. gazu rocznie.

Dodatkowym efektem ma być przesunięcie ruchu dużych statków do portu w Gdańsku, co – jak wskazano – pozwoli w dalszym ciągu rozwijać żeglugę turystyczną i rekreacyjną na trasach do portów Trójmiasta i na wejściu do portów na Zalewie Wiślanym oraz ograniczyć rosnące ryzyko nawigacyjne na Bałtyku. Jednocześnie – zaznaczono – inwestycja przyczyni się do wzmocnienia roli Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego CETC w powiązaniu z intermodalną transeuropejską siecią transportową TEN-T.

Zgodnie z obecnym planem rozwoju operatora przesyłowego gazu – Gaz-Systemu, pływający terminal FSRU ma zostać uruchomiony z początkiem 2028 r. Gaz-System prowadzi obecnie 1. Fazę procedury Open Season dla projektu FSRU o zdolności regazyfikacyjnej na poziomie 6,1 mld m sześc. gazu rocznie. Po zakończeniu Fazy 1. Gaz-System ma ocenić, czy wnioskowany w złożonych zamówieniach poziom usług regazyfikacji jest wystarczający do przystąpienia do realizacji projektu. Złożenie zamówienia na usługę regazyfikacji w tym terminalu potwierdziło PGNiG.

Źródło: PAP Fot.: archiwum

Zobacz podobne

Gróbarczyk: rzekę Elbląg musimy pogłębić do końca roku; jest jeszcze czas na negocjacje

BS

PGNiG utrzymuje wysokie tempo importu LNG

BS

IOM: ponad 160 migrantów zginęło w ostatnim tygodniu u wybrzeży Libii

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie