Polski Portal Morski
Aktualności

Kolejarze poradzą sobie z transportem węgla z portów

Polscy kolejarze poradzą sobie z transportem węgla z portów – ocenił w poniedziałek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W poniedziałek w Radiu Kraków minister infrastruktury Andrzej Adamczyk był pytany m.in. o rezultaty ubiegłotygodniowej wizyty w Rydze. Przypomniał, że został podpisany list intencyjny między szefami potów w Rydze i Gdyni.

Dzięki temu będzie koordynacja działań. Port w Rydze ma wielkie możliwości przeładunkowe węgla i nowy sprzęt. (…) Ten port w sposób znaczny ustabilizuje nasz problem przepustowości portów – powiedział Adamczyk podkreślając, że do tej pory nie było potrzeby importu takiej ilości węgla.

Zdaniem ministra infrastruktury polscy kolejarze „poradzą sobie z transportem węgla z portów”.

Polscy kolejarze wiele razy wykazali, że są w stanie zrealizować najpoważniejsze zadania. Pytanie tylko, czy będą mieli tabor, odpowiednią ilość wagonów i lokomotyw – mówił szef resortu, dodając, że zaniedbane przez lata tory nie pozwalają pociągom rozwinąć pełnej prędkości.

Według Adamczyka najbardziej problematyczny będzie wyjazd pociągów z portów.

Trzeba tak połączyć działania operatorów na nabrzeżach z przewoźnikiem kolejowym, żeby każdą godzinę przeznaczyć na załadunek – mówił minister.

Jak zauważył, przed trzema laty rząd zdecydował o inwestowaniu w tzw. ostatnią milę, czyli szlak kolejowy, który dociera do portu. W Gdyni – jak mówił szef resortu – trwają jeszcze prace, a w Gdańsku są one praktycznie zakończone.

Udrożniliśmy dojazd kolejowy do portów Trójmiasta i do Szczecina – zapewnił Adamczyk.

Spółki PGE Paliwa oraz Węglokoks zostały zobowiązane decyzją premiera Mateusza Morawieckiego do zakupu i sprowadzenia do 31 października 2022 r. do Polski łącznie 4,5 mln ton węgla odpowiedniego dla gospodarstw indywidualnych.

W drugiej połowie lipca Sejm przyjął ustawę o dodatku węglowym, przewidującą 3 tys. zł dla każdego gospodarstwa domowego, używającego węgla do ogrzewania, co musi być potwierdzone odpowiednim wpisem do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. (PAP)

Do Polski płynie 11 statków z węglem dla Polskiej Grupy Energetycznej; to 700 tys. ton surowca – powiedział w poniedziałek prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

Źródło/fot.: PAP

Zobacz podobne

239. dostawa LNG dotarła do Polski

PL

PŻM rezygnuje ze statków białej floty w Szczecinie

BS

Niemcy/ Szef federalnej agencji ds. sieci: nie mogę wykluczyć, że następnej zimy będziemy musieli radzić sobie bez rosyjskiego gazu

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie