Polski Portal Morski
Aktualności

KE: myślenie, że Nord Stream 2 rozwiąże problemy z dostawami energii do UE, to fantazja

Myślenie, że otwarcie rurociągu Nord Stream 2 rozwiąże problemy z dostawami energii do Unii Europejskiej, to fantazja – powiedział na konferencji w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer.

KE była pytana, czy są jakieś perspektywy uruchomienia gazociągu Nord Stream 2 i czy KE może w tej sprawie coś zrobić.

„To decyzja w rękach niemieckiego rządu. Trwa proces certyfikacji. Jako część tego procesu certyfikacji niemiecki rząd (…) zdecydował o wstrzymaniu projektu” – powiedział rzecznik KE Tim McPhie.

Jak dodał, przerwy w dostawach, które obecnie odczuwa UE, to efekt wykorzystywania gazu przez Rosję jako broni. Wskazał, że Nord Stream 1 nie jest jedynym gazociągiem, którym gaz płynął do UE, a jeśli są z nim problemy techniczne, to istnieją możliwości przesyłu surowca innymi nitkami. „To się nie dzieje. Rosja i Gazprom wykorzystują gaz jako broń” – powtórzył.

Rzecznik KE Eric Mamer dodał, że myślenie, iż otwarcie rurociągu Nord Stream 2 rozwiąże problemy energetyczne Unii Europejskiej, to „fantazja”.

W sierpniu w wywiadzie dla portalu RND wiceszef współrządzącej w Niemczech partii FDP Wolfgang Kubicki powiedział, że nie ma sensownego powodu, by nie uruchamiać gazociągu Nord Stream 2. „Powiem to wyraźnie: powinniśmy jak najszybciej otworzyć Nord Stream 2, aby zapełnić nasze magazyny gazu na zimę” – mówił wówczas.

Na uwagę, że Rosja może dostarczyć zagwarantowaną w umowie ilość gazu bez wykorzystywania Nord Stream 2, a Władimir Putin celowo każe wysyłać zbyt małą ilość gazu przez działający Nord Stream 1, Kubicki odparł: „Może tak być. Nie ma jednak żadnego sensownego powodu, by nie otwierać Nord Stream 2. Jeśli Putin nie dostarczy więcej gazu, my też nic nie stracimy. A jeśli w ten sposób dotrze do nas więcej gazu, być może nawet cała gwarantowana umową ilość, pomoże to zapobiec zamarzaniu ludzi w zimie i poważnym szkodom dla naszego przemysłu”.

Ponadto „gaz z Nord Stream 2 nie jest bardziej niemoralny niż z Nord Stream 1; to po prostu inna rura” – ocenił polityk.

Sekretarz generalny FDP Bijan Djir-Sarai powiedział „Spieglowi” tymczasem, że decyzja o nieoddaniu do użytku Nord Stream 2 jest słuszna. Rosja używa polityki energetycznej jako broni – powiedział, dodając, że projekty takie jak Nord Stream 2 pogrążyły Niemcy „w niebezpiecznej zależności, która teraz powoduje tę trudną sytuację”.

Ekspertka FDP ds. obrony Marie-Agnes Strack-Zimmermann również sprzeciwiła się swojemu partyjnemu koledze. „Nord Stream 2 jest martwy. Nie może być poparcia dla rosyjskich zbrodni wojennych” – powiedziała „Spieglowi”.

Lider FDP i federalny minister finansów Christian Lindner wyraźnie zdystansował się od wypowiedzi Kubickiego, zlecając rzeczniczce swojego resortu wydanie oświadczenia, że propozycja Kubickiego jest „błędna i absurdalna” – informuje portal dziennika „Welt”.

Źródło: PAP Fot.: Nord Stream

Zobacz podobne

Gaz-System: mamy kontrakty na 80 proc. mocy przesyłowych Baltic Pipe

KM

25 mln zł w formie skarbowych papierów wartościowych dla Politechniki Morskiej

AZ

Stabilny początek roku gazowego systemu przesyłowego

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie