Polski Portal Morski
Aktualności Historia

Walki o gdyńską Kępę Oksywską

Walki te były najkrwawszym starciem podczas obrony polskiego wybrzeża w 1939 roku. 19 września, po 10 dniach walk nastąpiła kapitulacja Kępy Oksywskiej. Stoczono w tym czasie ponad 100 potyczek.miała miejsce kapitulacja Kępy Oksywskiej

Polski garnizon na gdyńskim Oksywiu był ostrzeliwany przez pancernik „Schleswig-Holstein” już od początku września. Atak od strony lądu rozpoczął się 10 września 1939 roku, a bitwa o Kępę Oksywską trwała do 19 września. Był to jeden z epizodów polskiej obrony Wybrzeża w kampanii wrześniowej 1939.

Po wybuchu II wojny światowej, już w ciągu pierwszych dni walk rejon Wybrzeża został odcięty od reszty kraju. Z tego powodu 10 września 1939 r. po ciężkich walkach w rejonie Redy i na zachodnich przedpolach Gdyni, płk Stanisław Dąbek, dowódca Lądowej Obrony Wybrzeża, podjął decyzję oddania rejonu Gdyni i generalnego odwrotu wszystkich sił na teren Kępy Oksywskiej. Była ona również spowodowana brakiem nadejścia wsparcia, początkowo przewidywanego przez Sztab Główny w planach obrony.

Na Kępie znalazło się w krótkim czasie ok. 9 tys. żołnierzy polskich, 120-140 ckm, 14 moździerzy, 23 działa piechoty, oraz wielu cywilów. Walki piechoty trwały od 10 do 19 września. W krótkim okresie i na terenie o powierzchni zaledwie 4 km2 stoczono co najmniej 110 potyczek. Brak umocnień poza najprostszymi rowami strzeleckimi przyczynił się do wzrostu strat po polskiej stronie – zginęło ponad 2 tys. żołnierzy, czyli 14% stanu osobowego dla porównania – pod Monte Cassino zginęło ok. 1200 Polaków.

Po południu 19 września, wyczerpawszy wszelką możliwość dalszej obrony, płk Dąbek poprowadził garstkę pozostających przy nim żołnierzy do ataku, podczas którego został trafiony w głowę odłamkiem pocisku moździerzowego. Ranny pułkownik ostatnią kulę zostawił dla siebie i odebrał sobie życie strzałem z pistoletu. O godzinie 17:00 Kępa Oksywska skapitulowała.

źródło WIkipedia/polskieradio24.pl / fot.http://www.warthunder.com

Zobacz podobne

Gaz-System z kompletem decyzji lokalizacyjnych dla gazociągów w ramach projektu FSRU Gdańsk

KM

Podwodna platforma prof. PG Mirosława Gerigka z prestiżową nominacją

BS

Gróbarczyk: MI monitoruje proces budowy portu offshore’owego

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie