Polski Portal Morski
Aktualności Historia

Walki o gdyńską Kępę Oksywską

Walki te były najkrwawszym starciem podczas obrony polskiego wybrzeża w 1939 roku. 19 września, po 10 dniach walk nastąpiła kapitulacja Kępy Oksywskiej. Stoczono w tym czasie ponad 100 potyczek.miała miejsce kapitulacja Kępy Oksywskiej

Polski garnizon na gdyńskim Oksywiu był ostrzeliwany przez pancernik „Schleswig-Holstein” już od początku września. Atak od strony lądu rozpoczął się 10 września 1939 roku, a bitwa o Kępę Oksywską trwała do 19 września. Był to jeden z epizodów polskiej obrony Wybrzeża w kampanii wrześniowej 1939.

Po wybuchu II wojny światowej, już w ciągu pierwszych dni walk rejon Wybrzeża został odcięty od reszty kraju. Z tego powodu 10 września 1939 r. po ciężkich walkach w rejonie Redy i na zachodnich przedpolach Gdyni, płk Stanisław Dąbek, dowódca Lądowej Obrony Wybrzeża, podjął decyzję oddania rejonu Gdyni i generalnego odwrotu wszystkich sił na teren Kępy Oksywskiej. Była ona również spowodowana brakiem nadejścia wsparcia, początkowo przewidywanego przez Sztab Główny w planach obrony.

Na Kępie znalazło się w krótkim czasie ok. 9 tys. żołnierzy polskich, 120-140 ckm, 14 moździerzy, 23 działa piechoty, oraz wielu cywilów. Walki piechoty trwały od 10 do 19 września. W krótkim okresie i na terenie o powierzchni zaledwie 4 km2 stoczono co najmniej 110 potyczek. Brak umocnień poza najprostszymi rowami strzeleckimi przyczynił się do wzrostu strat po polskiej stronie – zginęło ponad 2 tys. żołnierzy, czyli 14% stanu osobowego dla porównania – pod Monte Cassino zginęło ok. 1200 Polaków.

Po południu 19 września, wyczerpawszy wszelką możliwość dalszej obrony, płk Dąbek poprowadził garstkę pozostających przy nim żołnierzy do ataku, podczas którego został trafiony w głowę odłamkiem pocisku moździerzowego. Ranny pułkownik ostatnią kulę zostawił dla siebie i odebrał sobie życie strzałem z pistoletu. O godzinie 17:00 Kępa Oksywska skapitulowała.

źródło WIkipedia/polskieradio24.pl / fot.http://www.warthunder.com

Zobacz podobne

W Wilkiej Brytanii wydano zgodę na eksploatację gazu z nowego pola na Morzu Północnym

BS

PGNiG i PST dopuszczone do postępowania ws. operatora Nord Stream 2

BS

Baza paliw PERN w Dębogórzu z rekordowym przeładunkiem paliw – ponad 1 mln ton

MZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie