Polski Portal Morski
Aktualności

Statek z 55 tys. ton nawozów od marca przebywa w Zatoce Ryskiej przez sankcje

Od marca w Zatoce Ryskiej przebywa statek z 55 tys. ton nawozów o wartości 17 mln dolarów. Jednostka utknęła tam po nałożeniu sankcji na ładunek, należący do firmy związanej z rosyjskim oligarchą. Władze Łotwy próbują znaleźć wyjście z tej sytuacji.

Chodzi o masowiec udźwigowiony Asian Majesty (nr IMO 9724996; GT 35 336; nośność 62 466) należący do armatora U-Ming Marine Transport Corp. z Tajwanu.

Statek z 55 tys. ton chlorku potasu na pokładzie utknął w Zatoce Ryskiej w marcu, ponieważ firma, do której należy ładunek, jest związana z rosyjskim biznesmenem Dmitrijem Mazepinem, objętym sankcjami – podaje w środę portal LSM.

Statek mógłby opuścić wody Łotwy, ale ładunek, którego wartość oszacowano na 17 mln USD, uznawany jest za zamrożony zasób gospodarczy.

LSM pisze, że od miesięcy kilka różnych instytucji próbuje wymyślić, co zrobić ze statkiem i ładunkiem. Wciąż jednak nie znaleziono rozwiązania. Łotewska państwowa służba ochrony środowiska zapewnia, że załadowane na pokład nawozy nie stanowią ryzyka dla otoczenia.

Źródło: PAP Fot.: Shutterstock

Zobacz podobne

Zełenski krytykuje decyzję ws. odesłania turbiny do NS1, ambasador Kanady wezwany do MSZ

BS

Jak przebiegały prace w poprzednim tygodniu? Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo

BS

Wody Polskie: kolejna kontrola w oczyszczalni ścieków Cyraneczka

JK

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie