Polski Portal Morski
Aktualności Extra Offshore

PGE i Orsted zakontraktowały statki do instalacji drugiej części turbin wiatrowych dla projektu Baltica 2

Grupa PGE i Orsted zakontraktowały statki do instalacji drugiej części turbin wiatrowych dla projektu Baltica 2. Kontrakt otrzymała firma Cadeler – podano we wtorkowej informacji prasowej.

Grupa PGE i Orsted podały we wtorek, że zakontraktowały statki do instalacji drugiej części turbin wiatrowych dla projektu Baltica 2 – jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Dodano, że instalacja turbin wiatrowych dla Baltica 2 została podzielona na dwa etapy, a wykonawcę każdego z nich wyłoniły oddzielne postępowania przetargowe.

„Drugą partię turbin zainstaluje firma Cadeler i tym kontraktem PGE i Orsted sfinalizowały umowy na instalację turbin. Na początku stycznia kontrakt na instalację pierwszej partii turbin został przyznany norweskiemu Fred. Olsen Windcarrier” – podano w informacji prasowej. – „Firma Cadeler jest wiodącym globalnym wykonawcą prac w zakresie budowy, konserwacji i demontażu morskich farm wiatrowych. Pochodząca z Danii spółka od ponad 15 lat specjalizuje się w montażu turbin dla projektów offshore” – dodano.

W informacji prasowej wyjaśniono, że PGE i Orsted mają zakontraktowane już wszystkie niezbędne komponenty dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 2, a także podpisane umowy na instalację fundamentów, turbin i kabli. Dodano również, że obie firmy wybrały też generalnego wykonawcę lądowej infrastruktury przyłączeniowej i że posiadają wszystkie niezbędne pozwolenia budowlane.

„Ostatnim krokiem przed rozpoczęciem budowy będzie podjęcie przez inwestorów ostatecznej decyzji inwestycyjnej (FID)” – stwierdzono.

W informacji prasowej wskazano, że Baltica 2 jest jednym z dwóch – obok Baltica 3 – etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Orsted i PGE planują zakończenie budowy etapu Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW do końca 2027 roku, natomiast etapu Baltica 3 o mocy ok. 1 GW do 2030 roku. Inwestorów czeka jeszcze podjęcie ostatecznej decyzji inwestycyjnej (FID). Baltica 2 i Baltica 3 utworzą Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy 2,5 GW, która znacząco przyczyni się do transformacji polskiej energetyki, dostarczając zieloną energię dla prawie 4 milionów gospodarstw domowych w Polsce.

PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce; dostarcza energię i ciepło ponad 5,6 mln klientom. Jednostki wytwórcze Grupy PGE wytwarzają ponad 40 proc. energii elektrycznej w Polsce.

Wywodzący się z Danii koncern Orsted działa w Polsce 10 lat, zatrudnia ponad 650 osób (blisko 8 tys. na całym świecie). Ma ponad 12 GW mocy zainstalowanej w tej technologii na całym świecie.

Źródło PAP fot. PGE Baltica

Zobacz podobne

Gdynia Sailing Days – medalowy początek Polaków

KM

Marcin Przydacz: dokończenie Baltic Pipe leży w interesie całej Europy środkowej

KM

Świnoujście z intermodalnym terminalem promowym. Zakończenie inwestycji

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie