Polski Portal Morski
Aktualności Historia

Kołobrzeska latarnia już bez tablicy z komunistyczną symboliką

Radzieckie symbole sierpa i młota znikają z kołobrzeskiej latarni morskiej. Od rana na miejscu trwają prace.

Płaskorzeźba ma wymiary 2,5 na 1,5 m, waży około 3 tony. Przez kilkadziesiąt lat wisiała na wysokości około 20 metrów i prezentowała radzieckie symbole totalitarne.

Dziś od rana na miejscu trwała skomplikowana operacja zdjęcia tablicy. Taką decyzję podjęły władze miasta, które od marca uzyskiwały wszystkie pozwolenia. 

Magda Caban, konserwator dzieł sztuki, która kieruje pracami wskazuje, że są one niezwykle wymagające, gdyż latarnia jest obiektem zabytkowym, a roboty jeszcze utrudnił brak dokumentacji dotyczącej tego, co znajduje się pod tablicą.

– Nie posiadamy żadnej dokumentacji, która by świadczyła o tym, w jaki sposób płyta została zamontowana. Przez wizje lokalne i wywiady z osobami, które opiekują się obiektem otrzymaliśmy jedynie informację, że płyta jest osadzona na elewacji, została ona podkuta i ściągnięta – tłumaczy Caban.

Zdemontowana płaskorzeźba trafi do Muzeum Oręża Polskiego. Obecnie nie wiadomo, czy miasto powiesi na latarni inną tablicę.

Źródło: Radio Szczecin Fot.: Shutterstock

Zobacz podobne

Grupa Azoty uruchamia produkcję polipropylenu w Polimerach Police

KM

Wulkanolodzy: erupcja Cumbre Vieja może spowodować wysokie fale na Atlantyku

JJ

Wicepremier Sasin: do końca roku spółki Skarbu Państwa sprowadzą do Polski 11,2 mln ton węgla

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie