Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Stop powodzi! Wody Polskie zakończyły inwestycje Projektu Żuławskiego za 130 mln zł

14 grudnia 2022 roku, z udziałem Prezesa Wód Polskich Krzysztofa Wosia i Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha odbyła się konferencja na podsumowanie projektu „Kompleksowe Zabezpieczenie Przeciwpowodziowe Żuław – Etap II – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku”. Projekt o wartości 130 mln zł, dofinansowany w 85% przez Unię Europejską, wpływa w zasadniczy sposób na wzrost bezpieczeństwa mieszkańców regionu Dolnej Wisły.

– Ochrona przeciwpowodziowa jest bezwzględnie niezbędna na Żuławach, stąd konieczność prowadzenia inwestycji i  badań barymetrycznych. Zrealizowaliśmy pięć zadań inwestycyjnych, które w znaczący sposób wpływają na wzmocnienie zimowej osłony przeciwpowodziowej, a także wzrost bezpieczeństwa mieszkańców ze strony wezbrań sztormowych. Mamy nowoczesną bazę lodołamaczy w Przegalinie, w której stacjonuje dziewięć statków, w tym cztery nowe, innowacyjne jednostki. Wody Polskie są przygotowane do akcji lodołamania i zapewnienia ochrony przeciwpowodziowej mieszkańcom –powiedział Prezes Wód Polskich Krzysztof Woś.

Żuławy Wiślane to malowniczy i  unikatowy teren znajdujący się w północno-środkowej części Polski, który ze względu na swoje położenie jest zagrożony powodziami. Głównym celem zrealizowanych inwestycji była odbudowa i modernizacja systemu ochrony przeciwpowodziowej wpływającego bezpośrednio na wzrost potencjału dla zrównoważonego rozwoju Żuław Wiślanych. Zakończony projekt „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – Etap II – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku” obejmował pięć zadań, do których należały:

  • odbudowa 19 ostróg na Wiśle;
  • przebudowa stopnia wodnego Przegalina;
  • budowa wrót sztormowych na rzece Tudze – prawym dopływie Szkarpawy
  • badania batymetrii dna ujścia Wisły;
  • rozbudowa Systemu Monitoringu Ryzyka Powodziowego (SMoRP).

Projekt został dofinansowany w 85% przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, działanie 2 „Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska”, oś priorytetowa II Ochrona środowiska. Skarb Państwa dofinansował projekt w wysokości 15 proc. Jego budżet wyniósł 130 mln zł. Projekt ten jest kolejnym elementem realizacji Programu  „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – do roku 2030 (z uwzględnieniem etapu 2015)” zwanego „Programem Żuławskim – 2030”.

Więcej o Projekcie Żuławskim na stronie: https://www.zulawy.gda.pl/

Źródło/fot.: Wody Polskie

Zobacz podobne

W Odrze wykryto złote algi. Ich zakwit może zabijać ryby i małże

KM

PKN ORLEN: Polska ma szansę zostać liderem technologii wodorowej w Europie

KM

Naimski: decyzja PE otwiera drzwi systemu finansowego projektów w energetyce gazowej i atomowej

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie