Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Ważne

Mewa już w swoim macierzystym porcie

Okręt Mewa we wtorek 27 grudnia już jako niszczyciel min Polskiej Marynarki Wojennej wszedł do swojego portu macierzystego jakim jest Gdynia.

Na Mewie niedługo zostanie podniesiona bandera wojenna i od tego momentu będzie Okrętem Rzeczpospolitej Polskiej czyli ORP. Otrzymał on już numer taktyczny 603 i wejdzie w skład 13. Dywizjonu Trałowców im. adm. floty Andrzeja Karwety w Gdyni, należącego do 8. Flotylli Obrony Wybrzeża im. wiceadm. Kazimierza Porębskiego w Świnoujściu.

Nie znana jest jeszcze oficjalnie data uroczystości pierwszego podniesienia polskiej bandery wojennej na tym okręcie. Niedługo bo 10 lutego w Gdyni będzie obchodzona 97. rocznica nadania praw miejskich, a w Pucku 103. rocznica symbolicznych zaślubin Polski z morzem. Niedawno grupa przyjaciół Marynarki Wojennej wystąpiła z apelem do prezydenta Gdyni o umożliwienie przeprowadzenia otwartej uroczystości przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni. Władze miasta w odpowiedzi zapewniły, iż nie widzą żadnych przeciwskazań i jeśli wojsko wybierze to miejsce to Gdynia pomoże w organizacji tego przedsięwzięcia. 

 21 grudnia 2022 r. Marynarka Wojenna odebrała ze stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku trzeci niszczyciel min projektu 258 o nazwie Mewa. 

źródło http://www.defence24.pl / fot. Twitter Mariusz Błaszczak

Zobacz podobne

Baltic Pipe będzie przesyłać gaz kupiony również na giełdzie europejskiej

KM

Kalendarz Muzeum Marynarki Wojennej 2022

KM

Miecznik na ostatniej prostej. Program czeka na podpis szefa MON

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie