Polski Portal Morski
Aktualności Porty

Rząd chce zablokować możliwość wrogiego przejęcia spółek portowych

Polski rząd chce wprowadzić przepisy, które uniemożliwią wrogie przejęcie spółek portowych.

Obawiamy się że może dojść do sytuacji, gdy takie firmy przejmie np. Gazprom – mówił podczas sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

– To jest obecnie zbyt poważna sprawa pod względem bezpieczeństwa energetycznego Polski, żebyśmy mogli to pozostawić decyzjom rynkowym. Jeśli chodzi o wolność sprzedaży, bo nie chcemy, żeby w Polsce zainwestował Gazprom – mówi Gróbarczyk.

Przeciwko nowym przepisom są posłowie Platformy Obywatelskiej ze Szczecina i Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W Szczecinie największą spółkę portową – Bulk Cargo – chce kupić niemiecki Rhenus.

– To jest główny operator, który przeładowuje węgiel w Szczecinie. A jak oni przestaną to robić? Jaki mamy sposób na to, jeżeli nie będą przyjmować statków? Nikt nie nakaże, żeby operator przeładowywał czy wykonywał przeładunki. Dzisiaj się tak dzieje, że w niektórych przypadkach odmawiają przyjęcia statków. A to jest rzecz priorytetowa, jeśli chodzi o węgiel – mówi wiceminister infrastruktury.

Bulk Cargo w Szczecinie to spółka, która dzierżawi największe tereny w porcie w rejonie Basenu Górniczego. Kontrolują ją osoby prywatne. Rhenus to jedna z największych firm logistycznych w Europie.

Źródło: Radio Szczecin Fot.: FB/Bulk Cargo – Port Szczecin

Zobacz podobne

Urząd Morski w Gdyni przygotowuje się do remontu Bulwaru Nadmorskiego od strony morza

AB

Trwa budowa gazociągu Gustorzyn-Wronów

BS

Senat chce wezwać do rozliczenia odpowiedzialnych za katastrofę na Odrze

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie