Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Anakonda w akcji ratunkowej

Załoga dyżurna SAR (search and rescue) z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego ewakuowała pracownika platformy wydobywczej na Bałtyku. Mężczyznę zabrano na pokład W-3WARM Anakonda i przewieziono na ląd. Z lotniska został odebrany przez ratowników medycznych, a następnie przetransportowany do szpitala. Była to 20. akcja ratownicza zrealizowana w tym roku przez morskich lotników.

Pracownik platformy wydobywczej Baltic Beta skarżył się na bardzo silne bóle brzucha i według medyków pracujących na platformie potrzebował natychmiastowej hospitalizacji. Jego transportem na ląd zajęła się załoga śmigłowca W-3WARM Anakonda, która akurat pełniła dyżur SAR na lotnisku w Babich Dołach (Oksywie). – Akcja ratunkowa trwała około godziny. Informację o tym, że mężczyzna potrzebuje pomocy, dyżurujący lotnicy otrzymali o 14:20, a już o 15:30 wraz z nim na pokładzie wylądowali na lotnisku Oksywie – mówi płk Marek Pawlak, oficer prasowy Dowództwa Generalnego RSZ. Pacjent natychmiast został przekazany czekającym już na lotnisku służbom medycznym, a następnie przewieziony do szpitala.

Była to 20. w tym roku akcja lotników z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Jest to jedyna w Polsce formacja lotnicza utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43 Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44 Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. W wyposażeniu Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej jest osiem śmigłowców W-3WARM.

źródło http://www.polska-zbrojna.pl / fot.kmdr ppor. Marcin Braszak/ BLMW

Zobacz podobne

MKiŚ: poza Odrą, nie potwierdzono obecności złotej algi w polskich rzekach

JK

Bezzałogowa łódź z PG pomoże chronić polskie porty i morskie farmy wiatrowe

BS

Operator Nord Stream 2: gazociąg jest gotów w 99 procentach

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie