Polski Portal Morski
Aktualności

Polacy tuż za podium w żeglarskiej, olimpijskiej klasie 49er

4 miejsce załogi Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk) w Lanzarote International Regatta w żeglarskiej, olimpijskiej klasie 49er. Polacy mieli szansę na podium, ale w podwójnie punktowanym wyścigu medalowym popełnili drobny błąd i nie obronili trzeciego miejsca zajmowanego po serii kwalifikacyjnej. Mimo niedosytu, czwarte miejsce polskiej załogi jest dużym sukcesem, gdyż regaty te były bardzo silnie obsadzone. 

Były to dla nas pierwsze poważne regaty międzynarodowe w tym roku. Na Lanzarote trenują praktycznie wszystkie najlepsze załogi na świecie, więc obsada regat była niemal jak na mistrzostwach świata w rywalizacji złotej grupy. Poziom był naprawdę wysoki. Przez całe zawody żeglowaliśmy równo, co pozwoliło nam w tym trudnym, zmienno-wiatrowym akwenie utrzymywać się w ścisłej czołówce. Do wyścigu medalowego przystępowaliśmy z trzeciego miejsca, bardzo ciasno z czwartą i piątą łódką. Początek wyścigu ułożył się dla nas bardzo dobrze, realizowaliśmy nasz plan taktyczny, ale doszło do stykowej sytuacji z załogą austriacką. Była to typowa sytuacja prawy-lewy. Z naszej perspektywy wydawało się, że przejdziemy im przed dziobem, ale niestety podczas mijanki Austriacy zahaczyli o nasz przedłużacz – mówi Łukasz Przybytek. 

Jeszcze na wodzie jury zdecydowało, że był to błąd polskiej załogi i Łukasz z Jackiem musieli wykręcić karne kółko. W trudnych warunkach, przy wietrze o sile ponad 20 węzłów, taki manewr trwa dość długo i oznacza dużą stratę do rywali. 

Walczyliśmy do samego końca, nadrobiliśmy na trasie kilka miejsc, medal race ukończyliśmy na 6 miejscu i w klasyfikacji generalnej uplasowaliśmy się tuż za podium. Pozostaje mały niedosyt, z błędów wyciągamy wnioski, a cieszymy się z tego, że w bardzo mocnej stawce pływamy równo. Mamy nadzieję, że w następnych regatach Pucharu Świata na Majorce będzie jeszcze lepiej – dodaje Łukasz Przybytek. 

Regaty wygrali Brytyjczycy, James Peters i Fynn Sterritt. Na Lanzarote, oprócz klasy 49er, rywalizowały także żeglarze i żeglarki w klasach 49erFX i 470. Miejsca pozostałych polskich załóg: 

12 – Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań) w klasie 49er
14 – Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (AZS AWFiS Gdańsk) w klasie 49er
19 – Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak (YKP Gdynia/AZS Poznań) w klasie 49erFX
22 – Agnieszka Pawłowska i Bartłomiej Szlija (ChKŻ Chojnice/UKŻ Lamelka Kartuzy) w klasie 470
28 – Kacper Paszek i Jolanta Ogar-Hill (AZS AWFiS Gdańsk/UKŻ Wiking Toruń) w klasie 470

źródło/ fot. PZŻ

Zobacz podobne

Amerykańśkie atomowe okręty podwodne w drodze do Korei Południowej

BS

Czworo Rosjan aresztowanych w Norwegii pod zarzutem fotografowania obiektów chronionych

KM

NBP wprowadza nową monetę okolicznościową z wizerunkiem ORP „Błyskawica”

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie