Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Jest większa niż przekop. Trwa budowa sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym

Sztuczna Wyspa Estyjska na Zalewie Wiślanym powoli zapełniana jest urobkiem z pogłębiania torów wodnych na zalewie i rzece Elbląg. Już korzystają z niej ptaki, dla których ma być w przyszłości bezpiecznym azylem.

Budowa obwiedni wyspy trwała dwa i pół roku. Na wypełnienie przestrzeni wewnątrz trzeba 10 milionów metrów sześciennych urobku i około 10 lat. Wyspę Estyjską zbudowali polscy inżynierowie.

– To było duże wyzwanie – przyznali Mariusz Sasin i Wojciech Czyżewski z NDI BESIX z konsorcjum będącego wykonawcą inwestycji.

Skala przedsięwzięcia jest wyjątkowa, wyspa ma 180 ha powierzchni. Jest znacznie większa od całego przekopu mierzei, czego na planach za bardzo nie widać.

Wyspa jest jednym z elementów zakończonego w ubiegłym roku I etapu budowy drogi wodnej z Bałtyku na Zalew Wiślany i do Elbląga. W tym roku inwestycja ma być już w pełni gotowa.

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: K. Ośko

Źródło/ Radio Olsztyn/ Fot. BESIX/NDI

Zobacz podobne

ONZ chce w dwa tygodnie zebrać 5 mln USD, by zapobiec wielkiemu wyciekowi ropy z tankowca w Jemenie

BS

Uruchomienie tunelu to rozwój nie tylko dla Świnoujścia, ale również dla całego regionu

BS

Nowa inwestycja Politechniki Morskiej w Szczecinie

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie