Polski Portal Morski
Aktualności Technologie

System Głuptak z PG na nowym niszczycielu min ORP Mewa

Do służby w Marynarce Wojennej wcielono ORP Mewa. To trzeci z serii nowoczesnych niszczycieli min wchodzących w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Nowa jednostka wyposażona jest w system obrony przeciwminowej Głuptak, który został stworzony na Politechnice Gdańskiej.

14 lutego na Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni, z udziałem najwyższych władz wojskowych, uroczyście podniesiono biało-czerwoną banderę na niszczycielu min ORP Mewa. W wydarzeniu uczestniczył m.in. Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych generał broni Wiesław Kukuła oraz Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański, a także parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele przemysłu stoczniowego. Banderę wojenną pierwszemu dowódcy okrętu komandorowi podporucznikowi Bartoszowi Blaszke przekazał Jacek Siewiera, Sekretarz Stanu, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. W uroczystości wzięli udział także przedstawiciele Politechniki Gdańskiej.

– We współpracy z Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Centrum Techniki Morskiej dostarczyliśmy na ORP Mewa opracowany na Politechnice Gdańskiej system OPM Głuptak. Nasz system obrony przeciwminowej znajduje się także na pozostałych dwóch niszczycielach: ORP Albatros i ORP Kormoran – mówi Paweł Zariczny, dyrektor Centrum Technologii Bezpieczeństwa i Obronności Politechniki Gdańskiej.

CTBO PG od wielu lat jest producentem tych systemów na potrzeby Sił Zbrojnych. Głuptak w wersji modułowej znajduje się także na wyposażeniu innych okrętów, w tym ORP Drużno. CTBO PG realizuje obecnie umowę na implementację systemu na ORP Hańcza.

źródło Politechnika Gdańska / fot.Agencjaa Uzbrojenia

Zobacz podobne

Postępy prac przy projekcie ”Modernizacja toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5 m”

BS

Polacy na czele natowskiego zespołu okrętów

PL

Iran zwolnił przetrzymywany od miesięcy tankowiec

MZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie