Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo Technologie

A. Moskwa: Polska i USA wzmocniły współpracę w zakresie bezpieczeństwa energetycznego

Polska i Stany Zjednoczone w ostatnich latach wzmocniły współpracę w zakresie bezpieczeństwa energetycznego; dzisiejsza umowa pozwoli nam się czuć bezpiecznie w kolejnych latach – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa na konferencji związanej z podpisaniem umowy PEJ z Westinghouse.

W środę w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej trwa uroczyste podpisanie Bridge Contract pomiędzy spółką Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) oraz firmami Westinghouse Electric Company i Westinghouse Electric Poland (Westinghouse).

„Dzisiaj myśląc o roku 2030, 2031, 2032 i wszystkich latach po nich następujących podjęliśmy decyzje o wdrożeniu i doprowadzeniu do końca i do sukcesu, kluczowego projektu dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, jakim jest projekt budowy elektrowni jądrowej w Polsce” – powiedziała w środę minister Moskwa przed podpisaniem umowy.

Jak podkreśliła, projekt jest budowany „ze stabilnym, doświadczonym, bezpiecznym partnerem”. „Projekt, który wpisuje się we współpracę polsko-amerykańską” – wskazała.

„Polska i Stany Zjednoczone w ostatnich latach zdecydowanie wzmocniły swoją współpracę w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Nie byłoby terminala LNG bez deklaracji strategicznej współpracy ze strony amerykańskiej, bez stabilnych, bezpiecznych dostaw” – dodała.

Jak mówiła minister Moskwa, w roku 2022, kiedy Europa przeżywała kryzys energetyczny, „w Polsce nie martwiliśmy się o bezpieczeństwo dostaw; to o co musieliśmy zadbać, to o godne ceny dla wszystkich odbiorców”.

„Wierzę, że dzisiejsza decyzja i dzisiejsza umowa pozwoli nam się czuć bezpiecznie w tych kolejnych latach, gdzie jesteśmy zobowiązani do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski” – oświadczyła.

Źródło/ PAP/ Fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Zobacz podobne

Tajemnicze nurkowanie w rejonie Zatoki Gdańskiej wymaga pilnego wyjaśnienia

KM

Gazociągiem Baltic Pipe płynie już gaz do Polski

KM

SAR uczci 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie