Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Nurkowie wyciągnęli z dna Zatoki Gdańskiej cztery bomby lotnicze z okresu II wojny światowej

Zakończyła się operacja wydobycia czterech bomb lotniczych z okresu II wojny światowej, które zalegały na dnie Zatoki Gdańskiej w Porcie Północnym. Niewybuchy zostały przetransportowane na poligon, gdzie zostaną zneutralizowane.

„Nurkowie minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oczyszczając teren portu kontenerowego w Gdańsku z pozostałości po II wojnie światowej przywrócili bezpieczeństwo żeglugi w tym strategicznie ważnym rejonie” – podał rzecznik prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski.

Operacja wyciągnięcia z dna Zatoki Gdańskiej czterech bomb lotniczych z okresu II wojny światowej rozpoczęła się w środę po godz. 8, a zakończyła przed godz. 14.

Niewybuchy o łącznej wadze ok. 400 kg (3 szt. po ok. 50 kg oraz 1 szt. ważącej ok. 250 kg) znajdowały się niedaleko budowanego terminalu Baltic Hub – DCT (T3).

Nurkowie minerzy po wyciągnięciu bomb przekazali je żołnierzom 8. Patrolu Saperskiego z Elbląga, którzy wywieźli niewybuchy na poligon wojskowy. Tam zostaną zneutralizowane.

Na czas trwania operacji ustanowiono strefę bezpieczeństwa wzdłuż linii brzegowej w Gdańsku. Obowiązywał bezwzględny zakaz wchodzenia do wody oraz korzystania z kąpielisk. 

źródło PAP / fot. Marynarka Wojeenna FB; GNM 13dTR

Zobacz podobne

Wiceszef MSZ: uważamy, że nie jest za późno na zatrzymanie Nord Stream 2 mimo jego zaawansowania

KM

Port Kołobrzeg może rocznie przeładować 300 tys. ton produktów z Ukrainy

BS

102 lata szkolnictwa morskiego w Polsce

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie