Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Nurkowie wyciągnęli z dna Zatoki Gdańskiej cztery bomby lotnicze z okresu II wojny światowej

Zakończyła się operacja wydobycia czterech bomb lotniczych z okresu II wojny światowej, które zalegały na dnie Zatoki Gdańskiej w Porcie Północnym. Niewybuchy zostały przetransportowane na poligon, gdzie zostaną zneutralizowane.

„Nurkowie minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oczyszczając teren portu kontenerowego w Gdańsku z pozostałości po II wojnie światowej przywrócili bezpieczeństwo żeglugi w tym strategicznie ważnym rejonie” – podał rzecznik prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski.

Operacja wyciągnięcia z dna Zatoki Gdańskiej czterech bomb lotniczych z okresu II wojny światowej rozpoczęła się w środę po godz. 8, a zakończyła przed godz. 14.

Niewybuchy o łącznej wadze ok. 400 kg (3 szt. po ok. 50 kg oraz 1 szt. ważącej ok. 250 kg) znajdowały się niedaleko budowanego terminalu Baltic Hub – DCT (T3).

Nurkowie minerzy po wyciągnięciu bomb przekazali je żołnierzom 8. Patrolu Saperskiego z Elbląga, którzy wywieźli niewybuchy na poligon wojskowy. Tam zostaną zneutralizowane.

Na czas trwania operacji ustanowiono strefę bezpieczeństwa wzdłuż linii brzegowej w Gdańsku. Obowiązywał bezwzględny zakaz wchodzenia do wody oraz korzystania z kąpielisk. 

źródło PAP / fot. Marynarka Wojeenna FB; GNM 13dTR

Zobacz podobne

Skąd na naszej planecie wzięła się woda? Naukowcy mają nową teorię

KM

Remontowa Marine Design & Consulting: projekt korwety typu Bekas

PL

Stocznia Gdańska zbuduje statki dla fińskiej Straży Granicznej

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie