Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Jak walczyć ze smogiem? Jednym z dobrych rozwiązań są gazociągi!

Jakość powietrza w Warszawie i podwarszawskich gminach jest problemem zarówno dla mieszkańców, jak i włodarzy miast. Głównym źródłem zanieczyszczeń jest transport. Jednak za smog, czyli wysokie przekroczenia norm jakości powietrza, odpowiadają wysokoemisyjne źródła ogrzewania. Warszawa i okolice dążą więc do dekarbonizacji, zastępując węgiel gazem ziemnym. To dlatego w 2023 r. ruszą prace przy budowie Gazociągu Warszawskiego.

Smog… zapiera dech

Warszawa  potrzebuje czystego powietrza. Zmniejszenie emisyjności warszawskiego systemu ciepłowniczego, jego usprawnienie i rozbudowa to priorytet na najbliższe lata, ponieważ w stołecznej aglomeracji stale rośnie liczba mieszkańców. W związku z tym wzrasta zapotrzebowanie na paliwo gazowe, które umożliwi stabilną, niskoemisyjną produkcję energii i ciepła.

Wykorzystanie gazu ziemnego oznacza brak pyłów zawieszonych PM 2.5 i PM 10 oraz znikome ilości tlenku siarki i azotu w powietrzu. Jak wynika z raportu „Rola gazu w transformacji energetycznej aglomeracji warszawskiej1” gminy takie jak Nieporęt, Jabłonna, Łomianki, Stare Babice i Ożarów Mazowiecki stale borykają się z problemem zanieczyszczonego powietrza. Według „Raportu z badań oceny wpływu POIiŚ 2014-2020 dla obszaru przesyłu dystrybucji i wykorzystania gazu2” w gminach, w których jest więcej gospodarstw domowych wykorzystujących gaz do ogrzewania mieszkań, jest nawet o 27 proc. mniej dni w roku z przekroczeniem dopuszczalnego dobowego stężenia pyłu PM10 w powietrzu!  

Transformacja energetyczna stolicy oparta o stabilne źródło energii

Zmniejszenie emisyjności warszawskiego systemu ciepłowniczego, a w dalszej perspektywie – dekarbonizacja to największe wyzwania, z jakim muszą się zmierzyć rządzący miastem. I to właśnie gaz ziemny ma być paliwem, które w znacznej części zastąpi węgiel w perspektywie najbliższych kilku lat. 

Dzięki nowej inwestycji GAZ-SYSTEM – budowie Gazociągu Warszawskiego – możliwy będzie dalszy rozwój ciepłownictwa systemowego, które jest najlepszym sposobem na walkę z miejskim smogiem. Pierwszy krok milowy już został zrobiony – Elektrociepłownia Żerań pracuje na turbinie gazowo-parowej, a okoliczni mieszkańcy oddychają czystszym powietrzem i korzystają z prądu wyprodukowanego z paliwa, które – spośród wszystkich paliw kopalnych –  jest najbardziej przyjazne środowisku. GAZ-SYSTEM jest w trakcie procesu przyłączenia do sieci kolejnych elektrociepłowni warszawskich w Kawęczynie i Siekierkach, w których węgiel zostanie zastąpiony gazem ziemnym. 

Około 3 mln mieszkańców aglomeracji warszawskiej potrzebuje prądu, czyli stałego źródła zasilania w codziennym życiu dla: urządzeń domowych, telefonów i komputerów, ładowarek do samochodów elektrycznych, podtrzymania pracy pomp ciepła w domach indywidualnych, świateł ulicznych, metra, itd. Rosnące zapotrzebowanie na prąd i ciepło wymagają zwiększonej produkcji energii, a to wymusza konieczność zwiększenia dostaw gazu do stolicy. Dlatego GAZ-SYSTEM wybuduje nowy gazociąg na obrzeżach północno-zachodniej Warszawy.  

Transformacja energetyczna powinna przebiegać z uwzględnieniem bezpieczeństwa i ciągłości działania systemu energetycznego. Równolegle realizowane inwestycje w odnawialne źródła i gaz przynoszą największą poprawę jakości naszego życia oraz gwarantują stabilność pracy systemu energetycznego. 

Gazociąg Warszawski – najważniejszy gazociąg dla stolicy i okolic

Proces transformacji powinien być harmonijnie prowadzony – a wszyscy jesteśmy zgodni, że to jest złożone zadanie, które przynajmniej przez najbliższe 20-30 lat będzie realizowane z udziałem OZE i w oparciu o niskoemisyjne paliwa kopalne. Unia Europejska wyznaczyła 2050 rok jako moment osiągnięcia neutralności klimatycznej, rozumianej jako zeroemisyjny bilans emisji gazów cieplarnianych. Państwa członkowskie będą mogły emitować tyle gazów cieplarnianych, ile będą 
w stanie pochłonąć. Aby osiągnąć ten cel, należy skoordynować wiele obszarów gospodarki.

Gazociąg Warszawski – budowany przez GAZ-SYSTEM – jest ważnym elementem odpowiedzi na to wyzwanie. Gazociąg będzie liczył 28,5 km i połączy Rembelszczyznę z Morami. Jego trasa przebiegnie przez gminy Nieporęt, Jabłonna, Łomianki, Stare Babice, Ożarów Mazowiecki oraz 3 warszawskie dzielnice: Białołękę, Bielany i Bemowo.

Inwestycja wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Warszawy, a możliwość przyłączenia do sieci gazowej nowych odbiorców – np. elektrociepłowni i ciepłowni – przełoży się na zwiększenie stołecznych zdolności wytwórczych energii elektrycznej i ciepła.

Inwestycja GAZ-SYSTEM jest odpowiedzią na planowane zwiększenie zapotrzebowania na gaz ziemny. Istniejąca infrastruktura umożliwia dostarczenie do Warszawy ok. 1 mld m3 gazu rocznie, a po zakończeniu budowy gazociągu będzie można przesłać nim ponad 2 mld m3

Przy planowaniu inwestycji priorytetem była jak najmniejsza ingerencja w otoczenie i środowisko. Dlatego poza dostosowaniem trasy i doborem odpowiedniej technologii, GAZ-SYSTEM zaplanował także nasadzenia nowych drzew.

Jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych nasadzono ponad 28 tys. sadzonek drzew w Nadleśnictwie Jabłonna. W 2023 r. i kolejnych latach zostanie posadzonych ponad 30 tys. sadzonek drzew w warszawskich kompleksach leśnych, ponad 8 tys. sadzonek w okolicach inwestycji oraz kilkaset drzew parkowych w przestrzeni miejskiej. W tej sprawie trwają jeszcze uzgodnienia z dzielnicami. 

Gaz ziemny to ważny element walki ze smogiem. Zatem pozostaje czekać na 2025 r., w którym Gazociąg Warszawski zostanie uruchomiony. 

Źródło/fot.: GAZ-SYSTEM

Zobacz podobne

Tomasz Chamera prezesem PZŻ na kolejną kadencję

BS

Rusza budowa Ośrodka Szkoleniowego Ratownictwa Morskiego w Szczecinie

BS

Trwa budowa wrót sztormowych na Tudze na Żuławach Wiślanych

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie