Polski Portal Morski
Aktualności Historia

Jeden z najbardziej tajemniczych obiektów na polskich jeziorach

Betonowce. Skąd pomysł na budowę takich konstrukcji? Okręty betonowe budowano głównie z prostego powodu – niewystarczającej ilości stali podczas wojny. Rozwiązaniem miały być statki towarowe z betonowymi kadłubami. Jednym z najbardsziej znanych jest betonowy kadłub statku osadzony na dnie w północnej części akwenu jeziora Dąbie w Szczecinie

Przez lata w wielu sądziło, że wrak osadzony na jeziorze Dąbie to „Ulrich Finsterwalder”.Taką nazwę wymalowano nawet na betonowym kadłubie. Teraz wiadomo już jednak z całą pewnością, że prawdziwy „Ulrich Finsterwalder” spoczywa na dnie Morza Bałtyckiego, w pobliżu Wisełki. Okazuje się natomiast, że betonowiec z jeziora Dąbie nigdy nie miał nazwy własnej. Przy budowie oznaczono go jako D-62.

Kadłub tankowca z betonu o wymiarach 90 m długości i 15 m szerokości stoi na jeziorze Dąbie, na mieliźnie blisko ujścia Iny do Odry Zachodniej. Powstał 19 sierpnia 1944 r. w stoczni w dzisiejszym Darłówku, w celu transportowania benzyny syntetycznej z fabryki w Policach do Świnoujścia. Miał 2947 BRT . Pływał niecały rok, 20.03.1945 r. został zbombardowany, a po wojnie przetransportowany na mieliznę w okolicę Inoujścia. Głębokość w tym miejscu wynosi około 3 m.

Żeby zobaczyć wrak „betonowca” trzeba zbliżyć się do niego łodzią lub kajakiem. Statek utknął na mieliźnie w północnej części Jeziora Dąbie, niedaleko Inoujścia.

Nie wiadomo jednak, jak długo jeszcze, bo betonowy kadłub powoli rozpada się. Pojawiły się propozycje, żeby przeprowadzić prace konserwacyjne i zachować tę historyczną ciekawostkę. Trudno ustalić jednak, kto miałby je wykonać, bo okazało się, że betonowy wrak nie ma właściciela.

źródło media/ Fot: Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Dziedzictwo Morza

Zobacz podobne

PKN Orlen zakończy w styczniu 2023 r. rebranding stacji przejętych od Lotosu

KM

Nowoczesne wojsko – bezpieczna ojczyzna

KM

Prezes BGK: tylko miks środków z UE i Funduszu Trójmorza może zaspokoić potrzeby inwestycyjne regionu

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie